Warszawa coraz bardziej atrakcyjna do budowy centrów danych

Firma doradcza Cushman & Wakefield wymienia stolicę w gronie dziewięciu „lokalizacji wschodzących”, które w ciągu 5-10 lat znacznie zyskają na znaczeniu na europejskim rynku centrów danych.

Na europejskim rynku centrów danych dominuje obecnie tzw. grupa FLAP-D, czyli Frankfurt, Londyn, Amsterdam, Paryż i Dublin. W lokalizacjach tych wciąż budowane są kolejne serwerownie, w tym potężne obiekty o mocy 500 MW.

Miasta te wciąż będą miały kluczowe znaczenie dla ekosystemu centrów danych – jako tzw. punkty wejścia, jednak zdaniem C&W przyszłość będzie jednak należeć do nowych, „wschodzących” rynków.

Zobacz również:

  • Vantage DC otwiera w Warszawie kampus
  • Raport specjalny Best in Cloud

To pokłosie ograniczeń przestrzeni fizycznej na dalszą rozbudowę, rosnących cen gruntu, braku źródeł zasilania oraz trendu do regionalizacji – operatorzy usług chmurowych chcą działać „bliżej” klientów celem zapewnienia wyższego poziomu usług.

Analitycy C&W oceniają, że w perspektywie najbliższych 5-10 lat największy wzrost mocy centrów danych odnotuje Berlin – z 45 do 199 MW. Warszawa zajmuje w tym rankingu czwarte miejsce, jeszcze za Reykjavikiem i Oslo – w stolicy w ciągu dekady spodziewany jest dwukrotny wzrost, z 64 do 128 MW.

Jeżeli chodzi o ogólną moc budowanych w Warszawie data center, zdaniem C&W miasto będzie ustępować tylko stolicom Islandii (212 MW) i Niemiec.

W grupie „lokalizacji wschodzących” znalazł się jeszcze Zurich, Mediolan, Wiedeń, Madryd i Praga.

Na atrakcyjność nowych lokalizacji, jak wskazuje Stephen Kirby, partner w Cushman & Wakefield Data Centre Advisory, wpływa zainteresowanie inwestycjami w centra danych przez fundusze inwestycyjne i infrastrukturalne oraz firmy private equity.

Ogromne zapotrzebowanie centrów danych na prąd kieruje uwagę operatorów i inwestorów na rynki z dostępnością tanich i niezawodnych źródeł energii, w tym również energii odnawialnej. W tym zaś przodują kraje nordyckie, stąd wysokie pozycje Oslo i Reykjawiku w szacunkach Cushman & Wakefield

Główną zaletą Warszawy jako lokalizacji do budowy nowych serwerowni jest jej położenie geograficzne. Niebagatelne znaczenie miała też niedawna decyzja Microsoftu o wybudowaniu w stolicy pierwszego w Polsce i Europe Środkowo-Wschodniej regionu data center firmy. To jedna z największych inwestycji w sektor technologiczny w Polsce, której wartość ma sięgnąć 1 miliarda dolarów.

Co więcej, w 2021 r. do Polski chce wejść amerykański hiperskalowy operator data center, Vantage, którego kampus ma mieć docelowo moc 64 MW – tyle co obecny warszawski rynek ogółem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200