Warsaw – taką nazwę kodową nadała firma AMD swoim nowym procesorom linii Opteron 6300

AMD wprowadził do oferty nowe modele serwerowych procesorów linii Opteron 6300. Są to układy zawierające 12 albo 16 rdzeni obliczeniowych, zoptymalizowane pod kątem firmowej platformy Open 3.0 Open Compute Platform.

Nowe procesory (którym AMD nadał kodową nazwę Warsaw i których rdzenie są oparte na mikroarchitekturze Piledriver) zostały zaprojektowane z myślą o serwerach klasy „enterprise”. AMD informuje, że procesory Warsaw są w pełni kompatybilne z dostępnymi wcześniej układami linii Opteron 6300.

Pierwszy procesor nosi katalogową nazwę Opteron 6370P, zawiera 16 rdzeni obliczeniowych i jest taktowany zegarem o częstotliwości 2 albo 2,5 GHz. Drugi procesor (Opteron 6338P) zawiera 12 rdzeni obliczeniowych i jest taktowany zegarem o częstotliwościach od 2,3 do 2,8 GHz. Oba procesory pobierają moc o wielkości 99 W (parametr TDP; Thermal Design Power; moc jaką procesor pobiera i oddaje w postaci ciepła), zawierają cztery kanały U/RDDR3 oraz wspierają technologie ULV (Ultra-Low-Voltage)

Zobacz również:

  • Chiny wypowiedziały amerykańskim producentom chipów wojnę
  • Trwa zacięta walka o prymat na rynku układów AI

AMD informuje, że nowe układy mogą z powodzeniem obsługiwać wymagające aplikacje uruchamiane w centra danych, w tym takie które analizują dane, aplikacje xSQL i aplikacje zarządzające tradycyjnymi bazami danych.

Układy kosztują 377 USD (model zawierający 12 rdzeni obliczeniowych) oraz 598 USD (model zawierający 16 rdzeni obliczeniowych) i są już dostępne na rynku.

AMD zapowiada, że więcej szczegółów technicznych o procesorach Warsaw ujawni pod koniec tego miesiąca na targach Open Compute Summit V, które odbędą się w San Jose (Kalifornia; USA).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200