Warp Server budzi nadzieje

IBM zaprezentował system który łączy w sobie możliwości LAN Servera 4.0 i OS/2

IBM zaprezentował system który łączy w sobie możliwości LAN Servera 4.0 i OS/2

Po dwóch latach tworzenia, 26 lutego br. IBM zaprezentował OS/2 Warp Server. Lokalna premiera tego produktu odbędzie się 26 marca na seminarium "BESTeam" organizowanym przez IBM Polska. Nowa 32-bitowa wersja serwera może znacznie zwiększyć udział IBM-a na rynku sieciowych systemów operacyjnych dla serwerów PC-towych.

Wersja beta serwera, który łączy w sobie możliwości LAN Servera 4.0 i OS/2, zebrała wiele pochlebnych opinii od użytkowników za łatwość instalacji i włączenie do pakietu programów użytkowych sprzedawanych zazwyczaj przez konkurencję oddzielnie.

W przeciwieństwie do Windows NT Microsoftu, NetWare Novella i wielu odmian Unixa, OS/2 Warp Server wyposażony jest w wiele dodatkowych programów użytkowych ułatwiających administrację całym systemem sieciowym. Najważniejsze właściwości nowego systemu to zarządzanie sieciami i komputerami, możliwość zdalnej dystrybucji oprogramowania, zarządzanie licencjami oprogramowania, mechanizmy backupu i automatycznego odtwarzania danych.

Programy użytkowe, umieszczone w pakiecie, to m.in. LAN Distance Remote - dla zdalnego łączenia się z siecią oraz System View - pakiet narzędzi do zarządzania sieciami. Inne programy użytkowe, dodane do ostatecznej wersji OS/2 Warp Servera, to Mobile File Synch, który synchronizuje pliki przechowywane na serwerze z plikami na przenośnych stacjach klienckich OS/2 Warp po ich ponownym połączeniu z systemem oraz AskPSP, narzędzie służące do udzielania pomocy technicznej w trybie on-line.

Jak oznajmił przedstawiciel firmy, IBM rozważa także możliwość integracji z OS-em swojego internetowego oprogramowania dla serwerów. Ruch ten mógłby pociągnąć za sobą podobne działania ze strony Microsoftu, SCO Inc. i Caldera Inc. Już dziś wiadomo, że nowa wersja Windows NT, która ma się ukazać w połowie roku, także wyposażona będzie w zestaw usług internetowych.

Nowe usługi katalogowe

Oddzielnie od serwera OS/2 Warp Server sprzedawany będzie zestaw usług katalogowych o nazwie Directory Services Server (DSS). Produkt ten, który pojawi się na rynku w połowie tego roku, podobny jest w działaniu do NetWare Directory Services (NDS) dostarczanych przez firmę Novell wraz z NetWare 4.1. Najgroźniejszy konkurent OS/2 Warp Servera i NetWare - Windows NT, nadal nie posiada takich usług. Opis wersji beta Directory Services Server będzie można przeczytać za tydzień w CW.

Róża bez kolców?

Chociaż NetWare jest obecnie najpopularniejszym systemem operacyjnym dedykowanym zarówno dla grup roboczych, jak i dużych organizacji, a Windows NT zdobywa coraz większą popularność jako serwer aplikacyjny i baz danych, to żaden z tych produktów nie jest w pełni zintegrowanym produktem oferującym możliwości serwera aplikacji, baz danych, plików i wydruku. Według analityków OS/2 Warp Server może spełniać wszystkie te zadania i to stawia go w czołówce sieciowych systemów operacyjnych dla PC-tów.

Wadą nowego Warp Servera jest brak obsługi wielu procesorów. Wielu analityków rynkowych uważa, że właśnie z tego powodu OS/2 Warp Server nie może być traktowany jako system dla użytkowników korporacyjnych. Co gorsza, IBM opóźnił termin wprowadzenia takiego modułu na rynek. Zapowiadany poprzednio na maj, ukaże się prawdopodobnie dopiero we wrześniu. Firma tłumaczy to koniecznością zapewnienia właściwej obsługi procesorów Pentium Pro pracujących w trybie wieloprocesorowym. Zarówno Windows NT, jak i NetWare są multiprocesorowe.

Przebić konkurencję

Aby przeciwstawić się Microsoftowi, IBM zamierza stosować agresywną w stosunku do Windows NT politykę cenową OS/2 Warp Servera. Cena ta będzie konkurencyjna, mimo że Windows NT nie posiadają tak bogatego zestawu usług w podstawowej konfiguracji, jak OS/2 Warp Server.

Cena serwera Windows NT 3.51 waha się od 699 USD za serwer bez licencji klienckich do 13 199 USD za serwer i licencję na 500 stanowisk. OS/2 Warp Server w wersji Entry (serwer i jedna licencja kliencka) kosztuje 629 USD. Jeżeli klientem jest system operacyjny OS/2 Warp, to licencja na jego łączenie z serwerem jest bezpłatna. Każdy inny klient (DOS, Windows, Macintosh i AIX) wymaga nabycia licencji w cenie 49 USD. Bardziej zaawansowana wersja OS/2 Warp Servera, umożliwiająca obsługę nawet do tysiąca użytkowników, kosztuje 1299 USD.

IBM zdecydował się dokonać polskiej lokalizacji OS/2 Warp Servera. Proces ten zakończyć się ma w ciągu dwóch najbliższych miesięcy - nie wiadomo jednak, kiedy polska wersja ukaże się w sprzedaży i czy lokalizacja tego produktu będzie miała duży wpływ na zwiększenie jego popularności na polskim rynku.

Powodzenie OS/2 Warp Servera zależy jednak w dużej mierze od wsparcia tego produktu przez programistów. Już w chwili premiery wsparcie takie zapowiedziały m.in. firmy Sybase Inc., Oracle Corp. i Btrieve Technologies Inc. Zapewniły one, że jeszcze w tym roku dostarczą produkty współpracujące z nowym systemem IBM.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200