Wariant Delta Covid-19 - coraz więcej oszustw z wyłudzaniem informacji

Uwaga na ataki phishingowe. Eksperci ostrzegają, że pojawia się coraz więcej e-maili opartych na oszustwach związanych z wyłudzaniem informacji. Chodzi o wiadomości na temat wymagań dotyczących szczepień na Covid-19.

Wariant Delta koronawirusa coraz częściej w phishingu / Fot. Unsplash.com

Wariant Delta koronawirusa coraz częściej w phishingu / Fot. Unsplash.com

Firma Proofpoint , która specjalizuje się w bezpieczeństwie IT, informuje że hakerzy coraz częściej wysyłają fałszywe e-maile. Tym razem podszywają się pod firmy, a w wiadomościach informują pracowników, że zostali zwolnieni, ponieważ nie zaszczepili się na wariant Delta koronawirusa (Covid-19). E-maile pochodzą rzekomo z działu HR, pod który podszywa się cyberprzestępca.

Sprawdź: Discord

Zobacz również:

  • Phishing as a Service - czym jest i dlaczego jest taki niebezpieczny

Pracownik jest proszony m.in. o wypełnienie formularza, aby pracodawca wycofał zwolnienie. Po podaniu danych, trafiają one do cyberprzestępcy. Poza kradzieżą informacji dochodzi też do próby instalowania złośliwego oprogramowania - zależnie od ataku.

Hakerzy dostrzegli rosnące obawy o rozprzestrzenianie się wariantu Delta i widzą też, że coraz więcej firm wymaga od pracowników, by ci byli zaszczepieni.

Specjaliści z Proofpoint informują, że do końca czerwca br. nastąpił znaczny wzrost zagrożeń phishingowych wykorzystujących tematykę Covid-19. Cyberprzestępcy często próbują wykradać dane korporacyjne, a ataki nierzadko opierają się na stronach, które potrzebują loginów i haseł do pakietu Office 365. Hakerzy wychodzą z założenia, że takie dane logowania pozwolą im później m.in. na dostęp do firmowej skrzynki e-mail i innych aplikacji firmowych, w których znajdą cenne dane.

Wzrost zainteresowania wariantem Delta potwierdzają trendy z Google Trends. Globalnie fraza "wariant delta" osiągnęła szczyt w zeszłym tygodniu, a zainteresowanie informacjami na ten temat stale rośnie od sierpnia.

Sprawdź: Praca zdalna

Jeśli otrzymamy w pracy e-mail, który pochodzi z działu HR i dotyczy szczepionek na Covid-19, warto szybko sprawdzić, czy faktycznie takie wiadomości były wysyłane. Istotna jest tutaj ocena m.in. samej skrzynki e-maile, z której pochodzi wiadomość, jak również linków, które może ona zawierać.

Obecnie ataki dotyczą głównie amerykańskich firm, ponieważ to właśnie duże korporacje w USA coraz częściej wymagają od pracowników, by ci - przed powrotem do biura - przyjęli szczepionkę. Eksperci ds. bezpieczeństwa ostrzegają, że cyberprzestępcy na pewno wykorzystają ten trend i będą to robić jeszcze w najbliższych miesiącach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200