Walka z routerami

Najwięksi producenci sprzętu sieciowego zawierają porozumienia w celu osłabienia dominującej pozycji Cisco Systems.

Najwięksi producenci sprzętu sieciowego zawierają porozumienia w celu osłabienia dominującej pozycji Cisco Systems.

Pięciu największych producentów sprzętu sieciowego zawarło dwa niezależne porozumienia, których celem jest stworzenie alternatywy dla rozwiązań Cisco Systems, która coraz częściej postrzegana jest jako monopolista na rynku technologii sieciowych. Celem obu porozumień jest stworzenie alternatywy dla routerów, w których produkcji Cisco jest zdecydowanym liderem, i zaproponowanie w ich miejsce szybkich rozwiązań sieciowych, umożliwiających realizację usług multimedialnych.

Firma Cisco Systems, która wg najnowszych szacunków dostarczyła ok. 80% routerów wykorzystywanych w Internecie, od drugiej połowy br. oferować będzie rozwiązania bazujące na technologii przełączania etykiet (Tag Switching). Umożliwia ona realizację usług multimedialnych w sieciach pracujących na bazie routerów i przełączników. Analitycy twierdzą, że nowa propozycja Cisco ma szansę stać się ogólnie panującym standardem, biorąc pod uwagę już zainstalowaną u klientów liczbę produktów tej firmy.

Aby temu zapobiec, IBM, 3Com i Cascade zawarły porozumienie dotyczące współpracy nad wdrożeniem nowych standardów IEEE 802.1p i 802.1q, umożliwiających określanie priorytetów przesyłanych danych oraz implementację protokołu Ipsilon Flow Management Protocol (IFMP). IFMP to jedna z wielu propozycji tzw. przełączanego IP. Umożliwia ona realizację zaawansowanych usług sieciowych (urządzenia działają z prędkością przełączników przy jednoczesnej kontroli pakietów np. w routerach). Te trzy firmy zapowiedziały, że ich urządzenia, w których zaimplementowana zostanie obsługa IFMP, będą w pełni zgodne z dostarczanymi już produktami Ipsilona.

Niezależnie alternatywę dla Tag Switchingu Cisco przedstawiły firmy Bay Networks i Lucent Technologies, które także poinformowały o nawiązaniu współpracy. Przedstawiły one propozycję sieci multimedialnych, bazujących na technologii I-PNNI (Integrated Private Network-to-Network Interface) propagowanej przez ATM Forum oraz technologii sieci wirtualnych firmy Agile Networks (została ona zakupiona przez Lucent).

Przed rokiem IBM, 3Com i Bay Networks stworzyły Network Interoperability Alliance - organizację, która propagować ma standaryzację produktów sieciowych. Wtedy także wszystkie firmy zdecydowały, że wspierać będą standardy 802.1p i 802.1q i zapewnią bezproblemową współpracę swoich rozwiązań. Do współpracy nie przystąpiło wtedy Cisco Systems, mimo że organizacja otwarta jest dla wszystkich firm rozwijających technologie sieciowe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200