Walka o ostatnią milę

Światłowód w każdym domu

Inaczej niż przy wykorzystywaniu kabli miedzianych lub koncentrycznych, systemy FTTx wymagają instalacji kabla światłowodowego od lokalizacji centralnej operatora do domu abonenta. Technologia pozwala uzyskać szybkości do abonenta na poziomie kilkuset Mb/s. Usługę można zapewnić na odległość nawet kilkudziesięciu kilometrów. Systemy FTTx kosztują jednak znacznie więcej niż typowa instalacja DSL lub DOCSIS. W większości przypadków wystąpi konieczność instalacji nowego zestawu kabli do każdego klienta. Można także spotkać struktury hybrydowe, gdzie zastosowano mieszane technologie światłowodowe i kablowe. Światłowód pozwala na realizację nie tylko bardzo szybkiego dostępu do internetu, ale także na udostępnienie telewizji cyfrowej o wysokiej rozdzielczości.

Walka o ostatnią milę

10 krajów o największej liczbie abonentów FTTx

W wyścigu technologicznym w zakresie łączy szerokopasmowych na prowadzenie wychodzi British Telecom. Brytyjski operator będzie przeprowadzał w 2011 r. techniczne testy usługi o przepływności 1 Gb/s w ramach modernizacji swojej infrastruktury. Testy mają na celu zaprezentowanie maksymalnej szybkości usługi FTTP (Fibre-to-the-Premise). Szybkość do klienta ma wynosić 1 Gb/s, natomiast od klienta - 400 Mb/s.

Na lokalnych rynkach aktywne są firmy, które stawiają na w pełni światłowodową infrastrukturę. Ich inwestycje nie dotyczą wyłącznie dostępu do internetu, ale także mają umożliwić udostępnianie telefonii oraz zaawansowanej telewizji wysokiej rozdzielczości, w tym wideo na żądanie. Firmy inwestujące w światłowody przeważnie powstają na bazie lokalnych sieci bezprzewodowych oraz osiedlowych. Budowa ostatniej mili w postaci światłowodów pozwala znakomicie chronić inwestycje oraz zapewnić sieci bezpieczną technologicznie przyszłość.

Bezprzewodowo…

Początki dostępu bezprzewodowego oferowanego przez operatorów telekomunikacyjnych sięgają czasów dostępu GPRS. Naturalną koleją rzeczy było uzupełnianie usług głosowych telefonii komórkowej - transmisją danych. Niewielkie szybkości i zasięg z czasem ewoluowały i pojawiały się kolejno technologie: EDGE, UMTS, HSDPA. Nadal maksymalna uzyskiwana szybkość przy ich zastosowaniu sięga 8-10 Mb/s i wciąż są one oferowane przez operatorów komórkowych. Realne szybkości transmisji zależą jednak od obciążenia stacji bazowej w danej chwili oraz jakości odbieranego sygnału. Ze względu na istotne opóźnienia w relacji dostawca-abonent, usługi dostępu do sieci charakteryzują się znaczącymi opóźnieniami, co dyskwalifikuje łącze jako szerokopasmowe. W typowych wdrożeniach UMTS HSDPA opóźnienia wynoszą powyżej 100 ms.

Walka o ostatnią milę
Dostawcy sprzętu dla operatorów komórkowych opracowali technologię LTE, która umożliwia osiąganie szybkości 100 Mb/s z sektora stacji bazowej. Cyfrowy Polsat, jako pierwszy dostawca w Polsce, w I kw. 2011 r. ma wprowadzić mobilny dostęp LTE, korzystając z sieci Mobylandu, działającej w częstotliwości 1800 MHz, co jednak znacząco ogranicza jej realny zasięg. Przy wykorzystaniu kanału częstotliwości o szerokości 20 MHz, otrzymamy przepustowość na poziomie 100 Mb/s pobierania danych oraz 50 Mb/s wysyłania danych. LTE 1800 MHz będzie uzupełniana technologiami HSPA+ MIMO, pracującymi w paśmie 900 MHz. Pozwoli to znacząco zwiększyć zasięg oraz dostępność usługi. Dualne modemy już są dostępne i umożliwiają pracę przy optymalnych parametrach połączenia. Technologię HSPA+ wdrażają lub testują niemal wszyscy właściciele komórkowych sieci w naszym regionie.


TOP 200