Walka o Javę

Coraz luźniejsze stosunki

Związki między JCP a Oracle stają się bardzo luźne i współpraca zaczyna się rozluźniać jeszcze bardziej - do takich wniosków można dojść, łącząc fakt udanego głosowania na temat niezależności JCP, a także notki w sprawie pozwu sądowego przeciw Google. Sierpniowa rezolucja związana z niezależności powtarza opinię podnoszoną przez Oracle w roku 2007 razem z BEA Systems. Obecnie firma nie zamierza podtrzymywać swojego dawnego stanowiska, ale raczej zmienia nieco zdanie wyrażane dotąd przez firmę Sun. Utrzymanie tych propozycji wprowadziłoby JCP pod kontrolę Oracle'a.

Podczas konferencji OpenWorld Thomas Kurian poinformował dziennikarzy, że pewne propozycje zostały złożone JCP przez Oracle, ale odmówił przedstawienia szczegółów do czasu podjęcia ostatecznej decyzji. Obecnie wiadomo, że Kurian przekazał JCP poprzednią propozycję firmy Sun, polegającą na poszerzeniu zarządu i otwarciu zasad wyborów. Zaakceptowanie takiego planu może oznaczać, że Oracle utrzyma prawo weta w sprawach zmian w Javie, które dotąd należało do firmy Sun. W ten sposób Oracle mogłoby zablokować wszelkie zmiany, w tym uproszczenie licencjonowania oraz IP policy dla Java. Nie można również oczekiwać rychłego zakończenia długo trwającego sporu z ASF, związanego z Java Compatibility Kit.

Konflikt między JCP a Oracle nadal narasta. Osobiste spotkania z firmą Sun odbywały się co trzy miesiące, a telekonferencje - co miesiąc. Od zakupu firmy Sun przez Oracle odbyło się tylko jedno takie spotkanie. Kolejne miało się odbyć na konferencji OpenWorld/JavaOne, ale zostało odwołane przez Oracle. Członkowie JCP musieli za każdym razem prosić o telekonferencje.

Oracle pół roku temu zwróciło się do JCP o wskazanie innej podobnej grupy, która mogłaby zarządzać podobnym projektem. Grupa podała przykłady W3C, OASIS i OMG, ale Oracle odpowiedziało nieco zmodyfikowanymi propozycjami firmy Sun. Być może po najbliższym spotkaniu JCP, które odbędzie się w Bonn, ujawnione zostaną dalsze szczegóły związane ze współpracą między JCP a Oracle.

Ponieważ Sun przez długi czas odgrywał wiodącą rolę w rozwoju technologii Java, Oracle ma nadzieję wykorzystać to do wprowadzenia zmian w Javie wedle własnych planów. Przy Javie 6, JCP wycofało swój głos, blokując rozwiązanie konfliktu z ASF. Impas ten został rozwiązany dopiero przy pomocy zarządu firmy Sun i sugestii rozwiązania JCP, jeśli nadal byłyby blokowane prace rozwojowe związane z Javą 6. Ostatecznie, w marcu 2009r. ASF oraz Springsource - obecnie kupione przez VMware - były jedynymi podmiotami, które zagłosowały przeciw Java Enterprise Edition 6, ale był to jedynie symboliczny gest.


TOP 200