Walka na bardzo ostre noże

Sun Fire 15K to najwydajniejszy serwer Suna. Odpowiedzią IBM będzie unixowy serwer Regatta.

Sun Fire 15K to najwydajniejszy serwer Suna. Odpowiedzią IBM będzie unixowy serwer Regatta.

Z ponad półrocznym opóźnieniem Sun Microsystems wprowadził na rynek serwer Sun Fire 15K, nazywany wstępnie StarCat, następcę najmocniejszego dotychczas komputera tej firmy - Enterprise 10000.

Poprzednik StarCata odniósł duży sukces rynkowy. Od jego wprowadzenia w marcu 1997 r. firma sprzedała ponad 5000 komputerów Enterprise 10000 w cenie średnio 1 mln USD. Obecnie Sun planuje dokonać tego samego z nowym serwerem i nie kryje, że oferta została skonstruowana tak, by zainteresować nią przede wszystkim użytkowników mainframeŐów IBM.

Nie jest oczywiste, że Sunowi uda się powtórzyć sukces Enterprise 10000. Firma wprawdzie nadal jest liderem w sprzedaży serwerów unixowych, ale w ostatnich miesiącach sytuacja na rynku się zmieniła. Liczącymi się konkurentami w dziedzinie wysoko wydajnych rozwiązań unixowych stały się firmy HP i IBM. Hewlett-Packard już od pewnego czasu oferuje wydajne serwery SuperDome, zaś IBM jeszcze w tym tygodniu planuje premierę serwera Regatta, wyposażonego w nowe procesory Power4.

Gwiezdny kocur

Star Fire 15K znacząco różni się od Sun Enterprise 10000. Producentowi udało się nie tylko zbudować nowy, znacznie bardziej skalowalny serwer, ale także usprawnić wiele parametrów decydujących o wydajności.

StarCat może być wyposażony w 76 procesorów UltraSparc III 900 MHz (18 modułów procesorowych), 576 GB RAM i 18 modułów I/O, obsługujących w sumie 72 gniazda PCI. Możliwe jest zrezygnowanie z części modułów I/O i zastąpienie ich modułami procesorowymi, co pozwala w maksymalnej konfiguracji rozbudować serwer do 106 procesorów. Dostępny dotychczas na rynku Enterprise 10000 obsługuje maksymalnie 64 procesory UltraSparc II taktowane zegarem 466 MHz.

Każdy moduł może być wyposażony w 4 procesory oraz 32 GB pamięci (32 gniazda z modułami 1 GB). Docelowo Sun przewiduje udostępnienie modułów pamięci o pojemności 2 i 4 GB.

Podstawowym elementem serwera jest przełącznica krzyżowa (crossbar switch) Sun Fireplane 18 x 18, zapewniająca szybką wymianę danych pomiędzy modułami procesorowymi a modułami wejścia/wyjścia. Jej zagregowana przepustowość wynosi 172,8 GB/s (prze- pustowość robocza - 43,2 GB/s). Opóźnienia związane z odwołaniem do pamięci podręcznej na tej samej płycie procesorowej wynoszą 180 ns, a do zdalnej pamięci - 440 ns. To znacznie lepiej niż w dotychczas oferowanych serwerach Sun Fire, gdzie opóźnienia wy- nosiły 600 ns.

Wszystkie podsystemy Sun Fire 15K są dublowane - włącznie ze ścieżkami danych i ścieżkami adresowymi, z których korzysta każdy moduł procesorowy. Szczególnie atrakcyjnie przedstawia się dublowanie zasilaczy serwera. Jest on wyposażony w 6 wewnętrznych modułów zasilających i dodatkowo oferuje 2 niezależne wejścia zasilania przeznaczone do podłączenia linii energetycznych z dwóch różnych elektrowni.

Nowością Sun Fire 15K jest również to, że wbudowany w to urządzenie kontroler systemowy (System Controller) jest dedykowanym komputerem CP1500 (wyposażonym w procesor UltraSparc II) i działa pod kontrolą systemu Solaris 8. W Sun Enterprise 10000 rolę kontrolera pełnił zewnętrzny serwer Netra 250. Zadaniem kontrolera jest sterowanie pracą serwera, zarządzanie domenami systemowymi, a także taktowanie zegara.

Domeny i ceny

Szczególnie atrakcyjną funkcją serwera StarCat jest opcja dynamicznego partyc-jonowania zasobów serwera na tzw. domeny systemowe. Administrator ma możliwość podzielenia komputera na maksymalnie 18 fizycznie odseparowanych serwerów, które w minimalnej konfiguracji mogą się składać z 4-procesorowego modułu. Na nich można uruchamiać niezależne kopie systemu operacyjnego Solaris 8. Do dyspozycji takiego modułu można "oddelegować" moduły I/O, które mogą być również współdzielone z innymi domenami systemowymi. Wszystkie zmiany konfiguracji domen, dołączanie do nich kolejnych modułów procesorowych itp. są dokonywane dynamicznie.

Tego typu rozwiązanie jest już dostępne w serwerach HP SuperDome i wkrótce ma się pojawić w serwerze IBM Regatta.

Sun Fire 15K będzie oferowany w czterech podstawowych konfigurac-jach. Najtańsza, w której serwer ma być dostarczany z 16 procesorami, powinien kosztować 1,4 mln USD. Za konfigurację 72-procesorową trzeba będzie zapłacić 4 mln USD. Równolegle z nowym serwerem Sun jeszcze przez półtora roku zamierza oferować serwer Sun Enterprise 10000.

Sun, wprowadzając na rynek nowy serwer, pozycjonuje go jako konkurencję dla dostępnych w porównywalnej cenie mainframeŐów, zapewniając, że oferuje trzykrotnie większą wydajność za te same pieniądze. Aby ułatwić potencjalnym klientom decyzję dotyczącą migracji na platformę StarCat, Sun przejął firmę Critical Path, specjalizującą się m.in. w przenoszeniu aplikacji z mainframeŐów do środowisk unixowych. Critical Path ma oferować oprogramowanie, umożliwiające przekształcanie apli- kacji mainframe na platformę Solaris z minimalnymi zmianami w oryginalnym kodzie.

IBM wciąga żagle

IBM nie zamierza jednak poddać się w walce o rynek serwerów unixowych, który jest obecnie najatrakcyjniejszym segmentem rynku serwerów (sprzedaż w ub.r. wynosiła 29 mld USD, wartość całego rynku serwerów - 60 mld USD). Premierę opracowywanego w tajemnicy serwera Regatta zapowiedziano nieoficjalnie na ten tydzień. Pierwsze dostawy miałyby trafić do klientów w grudniu br.

Obecnie wiadomo o serwerze IBM Regatta to, że będzie on skalowany do obsługi 32 procesorów Power4 - kolejnej wersji PowerPC o częstotliwości powyżej 1 GHz. Procesory Power4 mają się składać z dwóch rdzeni pracujących z szybkością 1 GHz lub więcej oraz pamięci podręcznej trzeciego poziomu (klient otrzymuje 2 procesory jako jeden moduł). W serwerze Regatta 4 takie moduły będą łączone w 8-procesorowe zestawy, które następnie zostaną połączone za pośrednictwem przełącznicy krzyżowej o roboczej nazwie Federation w konfiguracje 32-procesorowe (przełącznica połączy 4 takie zestawy). Regatta będzie jednocześnie pierwszym serwerem z serii eServer, wyposażonym w procesory Power4.

W Regatcie zostanie zaimplementowana również unowocześniona wersja technologii NUMA (Non-Uniform Memory Access), którą IBM przejął w 1999 r. wraz z firmą Sequent. Nowy serwer ma działać pod kontrolą systemu AIX 5L.

Podobnie jak rozwiązanie Suna, nowy serwer zapożyczy wiele funkcji znanych już użytkownikom komputerów klasy mainframe. Jego dostępność będzie monitorowana z wykorzystaniem sieci ok. 5600 czujników, które mają analizować pracę poszczególnych komponentów i ostrzegać administratora, o groźbie wystąpienia problemu (patrz CW 33/2001).

Część zaawansowanych funkcji zwiększających bezawaryjność pracy ma wykonywać sam procesor. Przykładowo, w razie wykrycia błędów w pamięci podręcznej drugiego i trzeciego poziomu procesor będzie mógł pomijać ich odczyt.


TOP 200