Waga superciężka

Sytuacja ICL ma zaszłości historyczne. Obecnie jego najnowsze systemy, oparte na technologii CMOS, znajdują się w 6 przedsiębiorstwach na terenie kraju (Rybnicka Spółka Węglowa, Kopalnia Miedzi Polkowice, Huta Łabędy, Zakłady Azotowe Kędzierzyn, Elana, TP S.A.), z czego tylko RSW jest nowym klientem (6 innych spółek węglowych używa technologii rozproszonych, aczkolwiek przy typowym zadaniu wsadowym, jakim jest przetwarzanie płac, opóźnienia w obliczeniach sięgają podobno kilku dni). Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że ICL, w przeciwieństwie do IBM, nie oferuje oprogramowania z półki, co drastycznie wydłuża czas wdrożenia systemu u nowego klienta. Z użytkowników starszych technologii pozostało tylko 5, w dużych przetargach ICL proponuje alternatywne rozproszone, rozwiązania.

Siemens-Nixdorf od lat jest historycznie związany z przemysłem ciężkim. Już w latach 80. trzynaście polskich hut było wyposażonych w mainframe'y pracujące pod systemem operacyjnym BS1000 i BS2000. Obecnie tylko Huta Florian korzysta z najnowocześniejszego mainframe'a w technologii CMOS (C80 z systemem operacyjnym BS2000). Trzy inne (Batory, Szopienice i Katowice) oraz CIBECH i Siarkopol Tarnobrzeg, użytkujące starsze systemy C40 i C50, zamierzają zakupić system C80 w najbliższym czasie. Niewielki, aczkolwiek reprezentatywny krąg klientów oraz konieczność tworzenia dedykowanego oprogramowania także i SNI nie rokuje nadziei na zwiększenie liczby klientów w najbliższym czasie.

Spore osiągnięcia na rynku mainframe'ów w Polsce ma także Unisys, reprezentowany przez firmę Unilot. Nieobecny na polskim rynku do początku lat 90., tylko w ciągu 4 ostatnich lat wdrożył 4 nowe systemy [brak1]oparte na technologii CMOS (w Krajowej Izbie Rozliczeniowej, Banku Pekao S.A., PKP i w jednym ze szpitali), stając się poważnym konkurentem dla IBM.

Ostatni duży dostawca mainframe'ów na polskim rynku, firma Bull, może pochwalić się obecnie dwoma wdrożeniami: - w Zakładach Azotowych w Tarnowie i w Alcatelu Teletra w Poznaniu. Pod koniec lat 80. Bull miał ich 10.

Niedoceniona technologia

Dominacja IBM na rynku mainframe'owym niepokoi trochę klientów. Nie każdy chce się bowiem wiązać tylko z jednym partnerem. Jednak nikt z tych, którzy zainwestowali w najnowszą architekturę opartą na technologii CMOS, nie narzeka. Liczba zadowolonych, wprawdzie powoli, rośnie, toteż można sądzić, że mała obecnie popularność mainframe'ów jest przejawem mody na systemy rozproszone. Jeżeli swoje dobre lata miał Unix, a obecnie nie gorsze zapowiadają się dla Windows NT, to dlaczego, jako niezawodne, stabilne i tanie rozwiązanie dla dużych zakładów, jakim jest mainframe, nie miałoby przeżyć swego benefisu? Tym bardziej, że spora liczba rozwiązań rozproszonych na naszym rynku napotyka na problemy. Dlatego też zamierzamy w przyszłości prezentować kolejne "za" i "przeciw" systemom mainframe.


TOP 200