Wady i zalety różnych form zatrudnienia – kontrakt vs. etat, praca zdalna vs. biurowa

Systematycznie przybywa specjalistów z obszaru technologii informatycznych decydujących się na samozatrudnienie i pracę kontraktową. Kto decyduje się na tę formę zatrudnienia i jakie są jej wady i zalety? O ile średnio płaca freelancera jest wyższa od płacy pracownika etatowego? Jakie problemy stwarza zarządzanie zespołem kontraktorów? Dlaczego polskie platformy pośredniczące między pracodawcami a freelancerami nie doczekały się jeszcze takiej profesjonalizacji jak freelancer.com czy elance.com? Czy polskie środowisko freelancerów nęka problem nieuczciwych pracodawców? Czy warto wchodzić na globalny rynek freelancingu, którego stawki ciągnięte są w dół przez oferty z Indii i Pakistanu?

Na te i inne pytania staraliśmy się znaleźć odpowiedź podczas dyskusji na temat zmieniających się form zatrudnienia specjalistów IT. O jednej czwartej etatowców marzących o przejściu na samozatrudnienie, o przewadze projektów kilkumiesięcznych nad kilkunasto miesięcznymi, o potrzebie budowy rdzennego zespołu etatowego, o mentoringu freelancerów, znikomej wbrew pozorom popularności pracy zdalnej, kłopotach z budową zespołów IT w mniejszych miastach i postępującym rozwarstwieniu wynagrodzeń rozmawiali Michał Jarząbek z firmy Billennium, Paweł Zdziech z firmy 7N i Rafał Niedziński z firmy Relyon. Dyskusję moderowała Dorota Konowrocka, Computerworld.

Część I

 

Część II

 

Część III

 

W debacie udział wzięli:

Wady i zalety różnych form zatrudnienia – kontrakt vs. etat, praca zdalna vs. biurowa
Rafał Niedziński — RELYON Recruitment - Konsultant IT&Telecom

Posiada 5 letnie doświadczenie w sprzedaży usług IT do Klientów B2B (projekty Time&Material, konsulting, rekrutacja, szkolenia, outdoor, outplacement). Od 3 lat Konsultant 360 dedykowany do realizacji projektów rekrutacyjnych w obszarze IT/Telecom na stanowiska techniczne i menedżerskie. Rozwija usługi kontraktingu IT, budując i oddelegowując zespoły wysokiej klasy specjalistów (Programiści, Testerzy, Analitycy biznesowi i systemowi, Administratorzy, Konsultanci wdrożeniowi) w modelu Time & Material do największych Integratorów i Vendorów IT oraz największych firm ubezpieczeniowych w Polsce. Interesuje się badaniem kultur organizacyjnych. Ukończył Akademię Ekonomiczną w Poznaniu na kierunku Finanse i bankowość.

Wady i zalety różnych form zatrudnienia – kontrakt vs. etat, praca zdalna vs. biurowa
Michał Jarząbek — Billennium - HR Advisor

Michał pracuje na stanowisku HR Advisor'a w firmie Billennium. Posiada bogate doświadczenie w rekrutacji, employer brandingu i tworzeniu programów praktyk i staży dla studentów. Jego doświadczenie obejmuje pracę w takich firmach jak Asseco, CPL Jobs, czy Leda Recruitment w Anglii. Specjalizuje się w rynku IT i jego pochodnych. W Billennium zarządza rekrutacją i miękkim HR i odpowiada za praktyki studenckie. W trakcie swojej kariery miał dwuletni epizod pracy jako bosman na trzydziestometrowym jachcie żaglowym.

Wady i zalety różnych form zatrudnienia – kontrakt vs. etat, praca zdalna vs. biurowa
Paweł Zdziech — 7N - Recruitment Manager

Od 8 lat w rekrutacji w sektorze IT, z doświadczeniem w rekrutacjach na stanowiska specjalistyczne (we wszelkich technologiach i rolach projektowych) oraz managerskie. W firmie 7N, poza prowadzeniem projektów rekrutacyjnych, odpowiedzialny jest za zarządzanie strategią rekrutacyjną firmy. W obszarze zawodowym interesuje go m.in. wpływ kompetencji pozatechnicznych na sukces zawodowy i satysfakcję zawodową przedstawicieli sektora IT. Z wykształcenia doktor socjologii, prowadzi bloga poświęconego rekrutacji rekrutacyjny.blogspot.com.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200