Wady i zalety chmurowych usług według Akamai

6 najważniejszych cech systemów chmurowych i ich ocenę, na podstawie praktycznych doświadczeń Akamai Technologies, prezentuje prezes tej firmy Kumud Kalia.

Akamai Technologies to firma specjalizująca się w dostarczaniu różnego rodzaju usług sieciowych i chmurowych, dlatego wydawałoby się, że korzysta ona wyłącznie z technologii chmurowych. W rzeczywistości jest inaczej. Firma została założona w 1998 r. i dlatego ma w ofercie szereg starszych rozwiązań (HR, bazy danych, zarządzanie sprzedażą czy marketing), które bazują na tradycyjnych technologiach. Jednak wkrótce ma to się zmienić i Akamai informuje, że przygotowuje się do oparcia całej swojej infrastruktury IT na publicznej chmurze. Doradza jednocześnie innym firmom czym powinny się kierować, jeśli chcą zdecydować się na taki krok.

Przemawiając niedawno na konferencji Gartner ITExpo, Kumud Kalia szef firmy Akamai powiedział, że można wymienić wiele powodów, dla których firmy zdecydowały się zrezygnować z firmowych centrów danych i korzystać wyłącznie z usług IT oferowanych przez chmury. Jednocześnie wyjaśnił, powołując się na swoje doświadczenie w tej dziedzinie, które z tych powodów są ważne i mają prawo bytu, a które przegrywają w konfrontacji z rzeczywistością. Wymienił przy tym kilka najważniejszych, takich jak koszty, jakość, monitorowanie zasobów IT, bezpieczeństwo, wydajność i elastyczność oraz zaprezentował ich ocenę wynikającą z dotychczasowych praktycznych doświadczeń Akamai Technologies.

Zobacz również:

  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24

Koszty

Kumud Kalia mówi, że wybierając chmurę firma nie powinna z góry zakładać, że będzie wydawać na usługi IT mniej niż wtedy, gdy posiadała własne centrum danych. Usługi chmurowe też kosztują i wcale niemało.

Jakość usług

Gdy firma posiada własne centrum danych może liczyć na to, że będzie ono pracować z niezawodnością rzędu 9,999%. Trzeba sobie zdawać sprawę, że dostawcy usług chmurowych nie są często w stanie zagwarantować tak wysokiego poziomu jakości świadczonych usługi.

Monitorowanie zasobów IT

Firmy, które chcą mieć możliwość dokładnego i szczegółowego kontrolowania zasobów IT, nie powinny raczej korzystać z chmurowych usług. Przechowując dane lokalnie firma będzie zawsze wiedzieć, gdzie one się znajdują i co się z nimi aktualnie dzieje. Prawie żaden dostawca usług chmurowych nie jest im w stanie odpowiedzieć na takie pytania. Kolejna kwesta to SLA (poziom jakości usług). Mając własne centrum danych to my decydujemy o tym, jakie będzie SLA. W przypadku chmury z reguły musimy zgodzić się na to, co proponuje dostawca usługi.

Bezpieczeństwo

Niektórzy twierdzą, że chmury lepiej chronią dane, gdyż dostawca usługi musi starannie o to dbać, bo ma zbyt wiele do stracenia, gdyby dane klientów były np. przechwycone przez hakera. Jednak nie jest to końca prawda. Wszystko zależy od tego czy zdecydowaliśmy się na rozwiązanie oferowane przed solidnego dostawcę usługi chmurowej. A na rynku funkcjonuje wielu mniej znanych dostawców usług, którzy często nie chronią danych w dostatecznym stopniu.

Wydajność

Tu chmury mają dużą przewagę. Jeśli zależy nam na tym, aby dane były zawsze przetwarzane z dużą szybkością, powinniśmy zdecydować się na skorzystanie z chmurowych usług IT.

Elastyczność

Tak jak w przypadku wydajności, tak i pod względem elastyczności chmury nie mają sobie równych. Tu zawsze możemy wybrać to, co nam w danej chwili odpowiada. Żadne lokalne centrum danych nie jest nam w stanie tego zagwarantować.

Na koniec Kumud Kalia dodał, że w jego opinii wielu usług IT nie powinno się obecnie przenosić do chmur. Przynajmniej do czasu, gdy chmury zostaną na to przygotowane. Są to na przykład takie aplikacje, jak systemy VoiP, bazy danych, systemy VDI czy starsze aplikacje.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200