WWW w bankomacie

Kanadyjski bank zaproponuje swoim klientom korzystanie z bankomatów, których interfejsem jest przeglądarka WWW.

Kanadyjski bank zaproponuje swoim klientom korzystanie z bankomatów, których interfejsem jest przeglądarka WWW.

Drugi co do wielkości bank w Kanadzie CIBC (Canadian Imperial Bank of Commerce) zaprezentował prototyp internetowego bankomatu, umożliwiający klientom - oprócz realizacji podstawowych czynności polegających na wypłacie gotówki - m.in. kupno biletów lotniczych, akcji oraz udziałów w różnego typu funduszach. Oprogramowanie bankomatu wykorzystuje interfejs przeglądarki World Wide Web. Zadaniem zespołu informatyków banku jest integracja oprogramowania bankomatów z jego systemem informatycznym, polegającym między innymi na wprowadzeniu specjalnych kart zabezpieczających i systemu haseł. Pierwsze testy mają rozpocząć się latem tego roku.

CIBC posiada sieć ponad 3 tys. bankomatów. Według zapewnień przedstawicieli tej instytucji, internetowa wersja tych urządzeń umożliwi dokonywanie znacznie większej liczby operacji finansowych i oferowanie usług dodatkowych. Użytkownik korzystający z bankomatu będzie mógł wybrać m.in. kolor ekranu, język oraz opcje, które mają pojawiać się za każdym razem po "włączeniu" aplikacji. Ponadto bank planuje umożliwienie klientom drukowania za pomocą bankomatu różnego rodzaju dokumentów bankowych, wykorzystując do tego wzorce przesyłane automatycznie przez bank za pośrednictwem Internetu. Jednak jednym z problemów, z którym musi uporać się kierownictwo banku, jest ograniczenie czasu korzystania z bankomatu przez pojedynczego klienta. Zwiększone możliwości bankomatów mogą stać się bowiem przyczyną kolejek.

Istotną zaletą nowych bankomatów będzie możliwość dokonywania uaktualnień oprogramowania we wszystkich urządzeniach jednocześnie. Obecnie jest to czynność czasochłonna. CIBC wykorzystuje w tym projekcie serwery Tandem Computers Ltd., aplikacje stworzone przez Applied Communications, przeglądarkę Netscape i bankomaty NCR Corp.


TOP 200