WWW (World Wide Web)

Internet to ogrom rozmaitych informacji, zgromadzonych w różnych formach w sieci setek tysięcy hostów. Te różne formy danych, a także protokoły transmisyjne musiały ewoluować w kierunku pewnego uporządkowania. Jednym z najszybciej rozwijających się obszarów uporządkowanej sieci jest WWW (World Wide Web), opierająca się na koncepcji hipertekstu.

Internet to ogrom rozmaitych informacji, zgromadzonych w różnych formach w sieci setek tysięcy hostów. Te różne formy danych, a także protokoły transmisyjne musiały ewoluować w kierunku pewnego uporządkowania. Jednym z najszybciej rozwijających się obszarów uporządkowanej sieci jest WWW (World Wide Web), opierająca się na koncepcji hipertekstu.

Koncepcja hipertekstu została zaproponowana już w 1945 r. (Vannervar Bush) i przypomniana na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych przez Teodora Nelsona. W pierwszej, prostej implementacji pojawiła się w produkcie HyperCard dla Macintosha. Praktyczne implementacje systemów hiprertekstów opartych na technice sieciowej stworzono w CERN - dały one początek protokołom HTML i HTTP, a w konsekwencji WWW.

WWW jest to - w uproszczeniu - zbiór wzajemnie powiązanych dokumentów. Strona WWW, zwana dokumentem, jest w zasadzie prostym plikiem ASCII, który może być edytowany praktycznie w dowolnym edytorze tekstowym. Do przeglądania dokumentów WWW służy oprogramowanie klienckie znane pod nazwą przeglądarki (browser). Dokument HTML zawiera tzw. wyróżniki składniowe języka, informujące przeglądarkę o sposobie przedstawienia strony WWW i jej połączenia z innymi stronami, oraz treść (zawartość) dokumentu. Dokumenty są powiązane między sobą za pomocą tzw. hiperłączy (hyperlinks), po wywołaniu których (na przykład przez kliknięcie w przeglądarce) wczytywany jest odpowiedni dokument. Język zawartości dokumentu hipertekstowego opisujący strony WWW pozwala tworzyć dokumenty multimedialne zawierające oprócz tekstu rysunki, zapis dźwięku i animacje. Każdy dokument w sieci WWW ma swój własny, niepowtarzalny identyfikator - URL (Uniform Resource Locator) - będący w istocie adresem takiego dokumentu w Internecie. Do komunikacji służy HTTP (HyperText Transfer Protocol). Protokół ten definiuje zasady wymiany informacji w sieci WWW.

WWW rozwija się dynamicznie. Powstają firmy specjalizujące się w tworzeniu witryn WWW oraz usługi komercyjne świadczone w sieci WWW (sklepy, reklamy, serwisy oprogramowania, a nawet kasyna gry).

Adres URL

URL jest adresem lokalizującym zasób w Internecie. Adres URL składa się z trzech głównych części:

  • Identyfikatora usługi (np. http://, ftp://, telnet://)

  • Nazwy domeny (np. www.firma.com)

  • Ścieżki dostępu (np. /tracking/).
Identyfikator określa rodzaj usługi. Druga część adresu określa nazwę nadaną konkretnej lokalizacji w sieci WWW - nazwę serwera WWW . Część ostatnia określa ścieżkę katalogową na serwerze prowadzącą do pliku, który ma być sprowadzony. Wadą URL jest jego nietrwałość: zmiana położenia dokumentu w systemie katalogów plików powoduje utratę ważności wszystkich istniejących do niego odniesień.

HTML (HyperText Markup Language)

HTML to język dokumentów (stron) WWW, utworzony na przełomie lat 80. i 90. przez CERN (Centre European de la Rechereche Nucleaire) w Genewie. HTML ma swoje korzenie w standardzie ISO o nazwie SGML (Standarized General Markup Language).

Dokument napisany w języku HTML składa się z wyróżników składniowych (tags) zawartych między parą znaków <>. Pierwszym wyróżnikiem dokumentu jest <HTML>. Każdy dokument HTML składa się z dwóch części: nagłówka i części zasadniczej. Nagłówek zawiera tytuł dokumentu i jest separowany parą wyróżników składniowych : <HEAD> i </HEAD>. Część zasadnicza zawiera treść dokumentu i mieści się między parą wyróżników składniowych <BODY> i </BODY>. Część wyróżników składniowych jest obligatoryjna, natomiast inne są opcjonalne, zależne od treści dokumentu.

Wyróżniki składniowe określają między innymi formatowanie tekstu (kroje czcionki), tabele, mapy graficzne, a także łączniki z innymi stronami lub plikami.

Łączniki w dokumentach są umieszczane pomiędzy parą wyróżników składniowych <A HREFF="ścieżka do dokumentu"> i </A>. Ścieżka do dokumentu może prowadzić do dokumentu zlokalizowanego zarówno w tym samym serwerze, jak również w innym w sieci WWW . Łącze może prowadzić także do określonej części innego lub tego samego dokumentu.

Tabele HTML składają się z tytułu, nagłówków, komórek i danych. Do definiowania tabel używa się specjalnej grupy wyróżników składniowych. Tabele mogą być tworzone w programach Word lub Excel i następnie konwertowane na język HTML. Dla poprawienia wyglądu tabel można używać specjalnych atrybutów: wyświetlania obramowania tabel, określania położenia tekstu wewnątrz tabel oraz zagnieżdżania innych tabel.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200