WUS wpadł w poślizg

Microsoft przesuwa premiery kolejnych produktów: Windows Update Services i Network Access Protection na 2005 r.

Microsoft przesuwa premiery kolejnych produktów: Windows Update Services i Network Access Protection na 2005 r.

Podczas lipcowej konferencji Worldwide Partner Conference w Toronto przedstawiciele Microsoftu oznajmili, że premiera oprogramowania do zarządzania i automatyzacji procesu instalacji poprawek WUS (Windows Update Services) została przesunięta na I połowę 2005 r. Oprogramowanie to miało ukazać się na początku br. Pod koniec 2004 r. ma się pojawić publiczna wersja Beta WUS.

Również później niż zapowiadano - w II połowie 2005 r. - pojawi się rozwiązanie NAP (Network Access Protection) dla Windows Server 2003 - oprogramowanie kontrolujące dostęp do sieci. Natomiast już w sierpniu Microsoft udostępni od dawna oczekiwany zestaw poprawek i aktualizacji Windows XP SP2.

WUS stoi w kolejce

Mike Nash, wiceprezes oddziału systemów bezpieczeństwa i technologii w Microsoft, wyjaśnia, że przesunięcie wprowadzenia WUS wynika z opóźnionej premiery pakietu aktualizacji Service Pack 2 dla Windows XP, który ma się pojawić na rynku dopiero w sierpniu br. "Podstawowe elementy technologii WUS są ściśle uzależnione od modyfikacji systemu zabezpieczeń zastosowanych w SP2. Zespół programistów przygotowujący SP2 musiał najpierw przygotować ten właśnie pakiet, a dopiero teraz może się skoncentrować na ostatecznym opracowaniu WUS. Niestety, równoległe wykonywanie obu zadań nie było możliwe" - przekonuje. Jednocześnie podkreśla, że zainteresowanie oprogramowaniem do aktualizacji szybko rośnie - z serwisem Microsoft udostępniającym aktualizacje każdego dnia łączy się aż 112 tys. serwerów wykorzystujących oprogramowanie SUS (System Update Services - pierwotna wersja WUS).

Różnica między SUS a WUS będzie zasadnicza. Nowe oprogramowanie ma umożliwiać kompleksową aktualizację oprogramowania Microsoft - nie tylko systemu Windows, ale również aplikacji, takich jak Office, Exchange i SQL Server. W porównaniu z wcześniejszą wersją SUS 1.0 funkcjonalność WUS ma zostać rozszerzona o możliwości zarządzania aktualizacją pojedynczych komputerów w sieci, generację raportów z podstawowymi informacjami o konfiguracji oraz mechanizm pozwalający na ładowanie tylko zmodyfikowanych fragmentów kodu.

NAP też opóźniony

Wraz z WUS opóźnieniu ulegnie też wprowadzenie technologii Microsoft NAP (Network Access Protection) dla Windows Server 2003. Ma ona umożliwić administratorom określanie polityki zabezpieczeń dostępu do sieci i automatyczne kontrolowanie stanu aktualizacji aplikacji oraz skanerów antywirusowych i zapór firewall w komputerach klienckich - jeszcze przed ich podłączeniem do sieci. Network Access Protection ma się pojawić na rynku w II połowie roku - najprawdopodobniej oprogramowanie to będzie elementem pakietu aktualizacyjnego Windows Server 2003 R2.

Microsoft planuje nie tylko wprowadzenie oprogramowania NAP, ale również opublikowanie biblioteki NAP API. Ostatecznym celem firmy jest bowiem przedstawienie tej technologii do zatwierdzenia jako otwartego standardu, choć nie wiadomo jeszcze, do jakiej organizacji standaryzacyjnej trafi specyfikacja NAP API.

Według Microsoftu technologia NAP uzyskała już wsparcie ponad 25 niezależnych producentów, m.in. Computer Associates, McAfee i Symantec. Wśród firm tych brakuje Cisco Systems, która opracowała własne tego typu oprogramowanie, ale przedstawiciele Microsoftu oficjalnie wyrażają nadzieję, iż odpowiednie porozumienie z tą firmą zostanie wkrótce podpisane.

SP2 już na półkach

Service Pack 2 dla Windows XP ma być dostępny na rynku w sierpniu. Jako pierwsze pojawią się wersje angielska i niemiecka, a wkrótce potem, w odstępie kilku dni lub co najwyżej tygodni - inne wersje językowe.

Jeszcze przed opublikowaniem SP2 Microsoft zamierza udostępnić nową wersję programu do zarządzania procesem aktualizacji - Windows Update v. 5, która została wyposażona w funkcję umożliwiającą przerywanie i wznawianie ładowania oprogramowania bez konieczności powtórnej transmisji plików. To ważna funkcja, gdyż głównym źródłem pobierania SP2 mają być serwery internetowe, a przy tym szacowana przez Microsoft objętość SP2 to 80-100 MB. Tak duża objętość zestawu poprawek to efekt tego, że SP2 jest w rzeczywistości poważną aktualizacją systemu, zawierającą wiele nowych funkcji.

Niezależnie od kanału internetowego Microsoft zamierza oferować pakiet aktualizacyjny w formie płyt CD. W ciągu 90 dni od premiery SP2 komputery z preinstalowanym systemem Windows będą zawierać SP2.

Kod dla wybranych

Microsoft rozszerzył ofertę dostępu do kodu źródłowego Windows i aplikacji adresowaną do specjalnej kategorii indywidualnych użytkowników, tzw. MVP (Most Valuable Professionals). Status MVP Microsoft przyznaje osobom, które zyskały uznanie za wiedzę techniczną i aktywność we wspomaganiu innych użytkowników oprogramowania Microsoft, m.in. przez udział w internetowych grupach dyskusyjnych.

W październiku ub.r. Microsoft po raz pierwszy zaoferował dostęp do kodu źródłowego dla 1200 z 2747 zarejestrowanych na całym świecie MVP. Obecnie liczba uprawnionych wynosi 2187. Oferta dotyczy osób z 27 krajów (zalicza się do nich Polska), które są kwalifikowane jako państwa odpowiednio przestrzegające zasad ochrony praw autorskich. Od października 2003 r. z możliwości dostępu do kodu Windows skorzystało jednak tylko 175 MVP. Część osób obawia się, że staną się potencjalnym obiektem śledztwa, jeśli z jakichś powodów kod Windows wydostanie się do Internetu.


TOP 200