WPC zwiększa zasięg działania bezprzewodowych ładowarek Qi

Jeśli chodzi o technologie pozwalające zasilać urządzenia elektryczne drogą bezprzewodową, największym wzięciem cieszy się obecnie standard Qi. Wireless Power Consortium (WPC; organizacja wspierająca ten standard), wprowadziła ostatnio do niego rozszerzenie, które zwiększa zasięg działania bezprzewodowej ładowarki Qi.

Jak wiadomo, standard Qi (wspierane przez takie firmy, jak LG Electronics, Sony, Nokia, Verizon Wireless, Duraceli i Energizer) pozwala doładowywać drogą radiową urządzenia elektryczne z niewielkich odległości, stosując technologię ładowania indukcyjnego. Rozszerzenie (Qi wersja 1.2) zwiększa ten zasięg do prawie 5 centymetrów, wprowadzając do standardu technologię wykorzystującą rezonans magnetyczny.

Moc, jaką ładowarki Qi są w stanie dostarczyć drogą bezprzewodową (np. takim urządzeniom wspierającym tę technologię, jak Galaxy S4, Galaxy S3, Nokia Lumia 1020, LG G2, Motorola Droid Maxx, Google Nexus 5 czy Google Nexus 7), pozostaje taka sama: 5 watów. WPC i tu zapowiada przełom i informuje, że pracuje nad standardem pozwalającym dostarczać drogą bezprzewodową moc o wielkości liczonej w setkach watów. Ładowarki takie znajdą zastosowanie głównie w kuchni, gdzie będą zasilać sprzęt gospodarstw domowego.

Zobacz również:

  • Ładowanie bezprzewodowe - przydatna funkcja czy zbędny gadżet
  • SMS vs RCS vs iMessage - jakie są najważniejsze różnice?

Należy w tym momencie przypomnieć, że w obszarze technologii pozwalających zasilać urządzenia elektroniczne drogą bezprzewodową działają obecnie dwa inne konsorcja: Alliance for Wireless Power (A4WP) i Power Matters Alliance (PMA) Zawarły one na początku tego roku porozumienie i postanowiły opracować standardy, które zapewnią proponowanym przez nie rozwiązaniom pełną współoperatywność.

WPC zwiększa zasięg działania bezprzewodowych ładowarek Qi

Technologia opracowana przez PMA (ładowanie indukcyjne) nie jest kompatybilną z tą opracowaną przez A4WP, dlatego porozumienie przewiduje, że obie firmy zmodyfikują swoje rozwiązania. PMA wprowadzi do swojego rozwiązania pewne elementy technologii Rezence, a A4WP zmieni nieco technologię Rezence i zaadoptuje otwarte oprogramowanie API opracowane przez PMA. Doprowadzi to do tego, że oba rozwiązania będą ze sobą zgodne.

WPC zorganizował ostatnio pokaz demonstrując na nim najnowsze ładowarki pracujące zgodnie z obowiązujących obecnie standardem Qi v1.1 (mające zasięg 30 mm), razem ze znajdującymi się obok prototypowymi ładowarkami pracującymi zgodnie z nowym standardem Qi v1.2 (mającymi zasięg 45 mm).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200