WLAN z szybkością do 600 Mb/s

Sieci WLAN następnej generacji, które mają przesyłać dane z szybkością grubo ponad 100, nawet do 600 Mb/s, będą nosić nazwę 802.11n. Prace nad tym standardem ciągle trwają i już wkrótce możemy poznać jego szczegóły.

Do IEEE (a konkretnie do 802.11 Working Group) dotarły już pierwsze propozycje (jest ich ponad 60) rozwiązań wchodzących w skład standardu. IEEE zapowiada, że będą one obecnie sukcesywnie rozpatrywane. Liczą się właściwie tylko dwie propozycje, jedna opracowana przez konsorcjum TGn Sync, a druga przez WWiSE.

Szybsze sieci WLAN będą mogły obsługiwać bardziej wymagające aplikacje, takie jak VoIP. Jest raczej pewne, że w skład nowego standardu wchodzić będzie rozwiązanie znane pod skrótem MIMO (Multiple Input, Multiple Output).

Zobacz również:

  • Te proste wskazówki ułatwiają zadanie rozbudowy firmowej sieci Wi-Fi

Propozycja TGnSync (za którą stoją Agere, Cisco, Intel, Nokia, Nortel, Philips, Samsung, Sanyo, Sony i Toshiba) przewiduje dwie szybkości: 243 Mb/s z dwiema antenami i 600 Mb/s z czterema antenami.

Propozycja WWiSE (za którą stoją Airgo Networks, Bermai, Broadcom, Conexant Systems, STMicroelectronic i TI) przewiduje natomiast w podobnych konfiguracjach (dwie lub cztery anteny) szybkości odpowiednio 135 Mb/s i 540 Mb/s.

Analitycy przewidują, że standard 802.11n zostanie ratyfikowany za ok. 18 miesięcy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200