WLAN nowej generacji
-
- Kamil Folga,
- 10.05.2013
Architektura powinna dostarczać wydajność nie tylko niezbędną do wsparcia aplikacji, ale także nowe technologie standardów bezprzewodowych 802.11n, 802.11ac czy 802.11ad. Powinna także umożliwiać łatwą migrację do nowych technologii bezprzewodowych w przyszłości. Oczekuje się, aby nowy model sieci spełniał kryterium niskich kosztów, jednak technologia powinna umożliwiać nieograniczoną rozbudowę infrastruktury. Dzięki separacji danych i kontroli, możemy spełnić wskazane wymagania. Oznacza to także, że jedyną infrastrukturą bezprzewodową w danej lokalizacji będą punkty dostępowe, zupełnie eliminując sprzętowy kontroler.
Podsumowując - idealna architektura nowej generacji WLAN powinna uniezależniać elementy transmisji danych (QoS, przekazywanie pakietów, elementy bezpieczeństwa transmisji), elementy kontroli (kontrola RF, uwierzytelnienie i bezpieczeństwo) oraz elementy zarządzania siecią bezprzewodową. Tym sposobem eliminujemy koszty i ograniczenia w realizacji usług, bez utraty korzyści płynących z centralnego zarządzania.
Zobacz również:
Inteligentne punkty dostępowe
Alternatywą dla rozwiązań opartych na kontrolerze stał się nowy typ architektury, która pomija kontroler, a jego funkcje przekazuje do inteligentnych rozproszonych punktów dostępowych. Wielu dostawców obecnie pokazuje rozwiązania wspierające w pełni rozproszoną, inteligentną sieć bezprzewodową. Rozproszony model jest skalowalny, wydajny i odporny na awarie. Nowe sieci 802.11n oraz 802.11ac potrzebują właśnie tego typu rozwiązań. W praktyce oznacza to powrót do formy architektury z inteligentnymi punktami dostępowymi.
Brak tu kontrolera, więc punkty dostępowe muszą realizować wszystkie funkcje samodzielnie. Punkt dostępowy powinien otrzymać adres IP z wewnętrznego serwera DHCP. Następnie punkt dostępowy samodzielnie uruchamia funkcje wirtualnego kontrolera. Kolejno uruchamiające się punkty dostępowe w zależności od konfiguracji wykrywają pracujący punkt dostępowy i przejmują od niego konfigurację. Funkcje kontrolera są rozpraszane pomiędzy aktualnie poprawnie funkcjonującymi punktami dostępowymi. Ruch z punktów dostępowych jest bezpośrednio przesyłany do przełącznika sieci lokalnej.

Architektura sieci z inteligentnymi punktami dostępowymi, rozpraszającymi między sobą funkcje kontrolera
Architektura eliminująca kontroler umożliwia przede wszystkim linearną i nieskończoną skalowalność. Projekt sieci może rozpocząć się od jednego lub kilku punktów dostępowych i rozszerzać się przy dodawaniu wyłącznie punktów dostępowych. Zarządzanie odbywa się z użyciem specjalizowanych protokołów funkcjonujących pomiędzy AP. Eliminuje to potrzebę zastosowania kontrolera - stanowiącego najczęściej wąskie gardło sieci - zwiększając wydajność i redukując koszty.