WD zapowiada pojemne dyski twarde

Firma WD (Western Digital) zaprezentowała w zeszłym tygodniu w Tokio na konferencji PMRC (Perpendicular Magnetic Recording Conference) technologię, która pozwala produkować dyski twarde dla notebooków o pojemności 640 GB, a dla komputerów PC o pojemności 3 TB.

Firma pokazała wcześniej swoje rozwiązanie w Kalifornii. Nowa technologia WD pozwala zapisywać na jednym kwadratowym calu nośnika magnetycznego do 520 Gb danych. Tak wysoką gęstość upakowania bitów firma uzyskała dzięki zastosowaniu (przy budowaniu głowic odczytujących/zapisujących dane) specjalnej, firmowej technologii PMR/TuMR (Perpendicular Magnetic Recording/Tunnelling Magneto-Resistive). Za skrótem PMR kryje się metoda prostopadłego zapisywania informacji, a TuMR to technologia wykorzystująca zjawisko magnetooporu.

Na początku października firma Hitachi podała informację, że przygotowuje się również do produkowania dysków twardych o dużych pojemnościach (do 4 TB, patrz tutaj). Firma osiągnie ten cel stosując głowice produkowane na bazie materiału CPP-GMR (Current Perpendicular-to-the-Plane GMR).

Zobacz również:

WD zapowiada pojemne dyski twarde
Najpojemniejszy, produkowany obecnie przez WD dysk nosi nazwę WD10EACS (3,5-calowy napęd o pojemności 1 TB wyposażony w interfejs SATA; zdjęcie obok). Western Digital zapowiada, że pierwsze dyski twarde oparte na nowej technologii pojawią się w jej ofercie w 2010 r.


TOP 200