WD oferuje dyski twarde 6 TB, w których na jednym talerzu można zapisać rekordową ilość danych

Western Digital wprowadził do oferty pierwsze dyski twarde należące do linii WD Red, które mają pojemność 6 TB i w których na jednym talerzu można zapisać 1,2 TB danych. Dyski tej linii dedykowane są dla systemów pamięci masowej typu NAS, a nowy dysk jest dostępny w wersji standardowej oraz w energooszczędnej wersji Green.

Dyski (WD udziela na nie trzy lata gwarancji) mają wielkość 3,5 cala, wewnętrzną przepustowość 175 MB/s i towarzyszą im bufory na dane o pojemności 64 MB oraz nowa wersja oprogramowania firmware (NASware 3.0).

Warto przypomnieć, że zarówno Seagate jak i HGST (firma zależna od Western Digital; chodzi o dysk Ultrastar HE6) produkują już dyski twarde mające pojemność 6 TB. Jednak dyski WD Red 6 TB są od nich dużo tańsze – kosztują w granicach 300 USD (wersja standardowa) oraz 279 (wersja Green). Warto też zwrócić uwagę na to, iż koszt przechowywania jednego gigabajta danych jest w przypadku dysku WD Red 6 TB tylko o 50% większy od kosztów, jakie oferują zwykłe (czyli nie dedykowane dla pamięci NAS) dyski twarde o pojemności 3 TB .

WD Red 6 TB jest też pierwszym na rynku dyskiem twardym, który nie jest wypełniony helem, ani nie wspiera technologii SMR (Shingled Magnetic Recording) czy HAMR (Heat-assisted Magnetic Recording), a w którym na jednym talerzu można zapisać ponad 1 TB danych.

Dysk 6 TB produkowany przez HGST zawiera siedem talerzy, a dysk produkowany przez Seagate zawiera sześć talerzy. Na jednym talerzu dysku WD Red Pro 6 TB można natomiast zapisać 1,2 TB danych.


TOP 200