WD: mamy technologię pozwalającą podwoić pojemność dysków twardych

WD (Western Digital) ogłosił, że jest w posiadaniu technologii, która pozwoli w niedalekiej przyszłości podwoić pojemność dysków twardych. Technologia (opracowana w HGST Labs, spółce należącej do WD) wykorzystuje nanolitografię - technikę używaną do drukowania określonych wzorów na materiale będącym nośnikiem danych, tworzącym zewnętrzną powierzchnię talerzy.

Tym materiałem jest cienka folia, na której nanolitografia tworzy gęsto upakowane "magnetyczne wyspy". Są to mikroskopijne punkty tworzące na talerzu ścieżki, na których przechowywane są dane. Opracowana przez HGST technologia pozwala umieścić na jednym kwadratowym calu 1,2 biliona takich punktów (każdy punkt to jeden bit).

Jest to możliwe dzięki użyciu przez HGST trzech najnowocześniejszych nanotechnologii: samo wiążących się molekuł, podwajania linii oraz nanodrukowania. Pozwalają one tworzyć struktury o wielkości 10 nanometrów, szerokie tylko na 50 atomów. Aby zobrazować, z jakimi wielkościami mamy tu do czynienia, wystarczy powiedzieć, że jest to struktura 100 tys. razy cieńsza od ludzkiego włosa. Konwencjonalna fotolitografia nie jest w stanie dokonać czegoś takiego.

Zobacz również:

  • WD prezentuje nowe dysku SSD SN580 NVMe Gen4 SSD

Western Digital twierdzi, że opracowana przez niego technologia znajdzie zastosowanie w masowej produkcji dysków twardych jeszcze przed końcem tej dekady. I wtedy być może na rynku pojawią się pierwsze dyski twarde o pojemności 10 TB.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200