WD i SanDisk wprowadzają na rynek swój pierwszy hybrydowy dysk

WD ujawnił nowe informacje dotyczące swojego pierwszego dysku hybrydowego (dysku, który zawiera zarówno talerze, jak i pamięć flash). Najważniejsza z nich to fakt, że dysk został zaprojektowany we współpracy z firmą SanDisk i zawiera produkowane przez nią układy pamięci NAND/flash.

WD zapowiedział hybrydowy dysk WD Black SSHD kilka tygodni temu, prezentując też wtedy najcieńszy na świecie standardowy dysk twardy, noszący nazwę WD Blue. Hybryda WD Black SSHD ma wysokość 5 mm, zawiera interfejs SATA 6 Gb/s, od 8 GB do 24 GB pamięci flash (zależnie od modelu) i można na niej przechowywać 500 GB danych. Zastosowane w dysku Black SSHD układy NAND firmy SanDisk są produkowane przy użyciu technologii 19 nanometrów.

SanDisk ma w swojej ofercie dysk SSD/SATA oznaczony symbolem iSSD i to właśnie technologia zastosowana w tym urządzeniu została wprowadzona do dysku Black SSHD firmy WD. Oryginalny dysk iSSD ma pojemność 128 GB i zapisuje sekwencyjnie dane z szybkością 450 MB/s.

Zobacz również:

  • Kluczowa rola infrastruktury przechowywania danych w rozwiązaniach biznesowych

Porównajmy hybrydowe dyski firm WD i Seagate. Produkowany przez Seagate hybrydowy dysk SSHD (mający wysokość 7 mm) ma również pojemność 500 GB, zawiera intelowską pamięć NAND o pojemności 8 GB i zapisuje dane z szybkością 600 MB/s. Dysk zawiera talerze wirujące z szybkością 5400 obrotów na minutę. WD nie ujawnił jak dotąd, z jaką szybkością wiruje talerz znajdujący się w dysku Black SSHD.

Oba rozwiązania różni jeszcze jedna rzecz. Buforem na dane obsługującym dysk iSSD firmy Seagate zarządza firmware operujący na poziomie samego urządzenia. WD stosuje natomiast w swoim rozwiązaniu oprogramowanie operujące na poziomie systemu operacyjnego. Trudno jednoznacznie ocenić, która z tych metod jest lepsza. Każda z nich ma po prostu swoje wady i zalety.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200