WAP dla niecierpliwych

IBM udostępnił WebSphere Everyplace Suite - pakiet oprogramowania dla dostawców usług WAP.

IBM udostępnił WebSphere Everyplace Suite - pakiet oprogramowania dla dostawców usług WAP.

Rynek rozwiązań dla użytkowników bezprzewodowych urządzeń przenośnych rośnie równie szybko, jak jeszcze dwa lata temu, rynek rozwiązań linuxowych. Kolejną firmą, która zaprezentowała tego typu ofertę jest IBM. Przedstawił on pakiet o nazwie WebSphere Everyplace Suite. Ma on być kompleksowym rozwiązaniem zarówno dla firm świadczących usługi bezprzewodowe, jak i dla przedsiębiorstw, które chcą zaoferować pracownikom zdalny dostęp do zasobów informacyjnych firmy.

Rdzeniem pakietu WebSphere Everyplace Suite (WES) jest serwer aplikacji WebSphere. Zdalny użytkownik łączy się z serwisem obsługiwanym przez WES poprzez zawarty w pakiecie moduł komunikacyjny, obsługujący protokoły, takie jak GSM, CDMA, TDMA, TCP/IP i WAP. Za obsługę żądań WAP odpowiada wbudowana w moduł bramka WAP - Nokia WAP Server.

Po wysłaniu przez przeglądarkę WAP żądania dostarczenia określonej treści, serwer WebSphere łączy się za pomocą serwletów (aplety Javy uruchamiane na serwerze) z odpowiednim źródłem danych, np. aplikacją poczty elektronicznej, serwerem WWW itp. Dane otrzymane od aplikacji - zanim zostaną odczytane przez przeglądarkę WAP - muszą zostać zamienione na format WML. Wykorzystywany jest do tego moduł WebSphere Transcoding Publisher. Aby nadać danym odpowiedni format, moduł ten posługuje się wcześniej przygotowanymi arkuszami stylu XSL (eXtensible Stylesheet Language).

Głos na ekranie

Wbudowany w WebSphere Everyplace Suite moduł translacyjny może dokonać konwersji tekstu na głos i odwrotnie - pozwala więc np. na dyktowanie i odsłuchiwanie wiadomości poczty elektronicznej. IBM od lat pracował nad oprogramowaniem do rozpoznawania mowy. Jednak wykorzystana w WES technologia zamiany tekstu na głos została opracowana przy współpracy z firmami Motorola i Nuance. Efektem tych prac jest język VoiceML (Voice Markup Language). W planach jest również obsługa formatów wideo.

IBM zapewnia, że pakiet WES integruje się z oprogramowaniem Tivoli, służącym do zarządzania infrastrukturą informatyczną. Dzięki temu możliwe jest zarządzanie konfiguracją oprogramowania pracującego na urządzeniach przenoś-nych. WES zawiera również moduł odpowiadający za synchronizację danych z tego typu urządzeniami. W pakiecie tym zaimplementowano także obsługę otwartego standardu bezpieczeństwa - IPSec.

Rozwiązania branżowe

Na podstawie WES IBM zamierza oferować rozwiązania branżowe. Według przedstawicieli firmy, w ramach tzw. programu quick-start dostępne są już ich wersje Alpha dla trzech sektorów: bankowego, turystycznego i sprzedaży detalicznej.

WebSphere Everyplace Suite jest dostępny na platformie Sun Solaris i IBM AIX. W przyszłości mają pojawić się również wersje dla Linuxa i Windows 2000. Cenę pakietu IBM ogłosi w połowie tego roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200