WAP 2.0 w komórce

WAP 2.0 w telefonie

W protokole WAP 2.0 za podstawę języka konwersji przyjęto wersję języka XHTML Basic, stworzonego przez firmę World-Wide Web Consortium (W3C). Jest to język, w którym napisane oprogramowanie ma działać poprawnie, bez względu na to, czy jest przeznaczone dla tradycyjnych połączeń internetowych, czy też dla świata telefonii komórkowej. Dzięki stopniowemu zmniejszaniu różnic między oprogramowaniem dla sieci stałych i bezprzewodowych język XHTML (Extended HTML) zdecydowanie przyśpiesza tempo tworzenia usług i zwiększa możliwości stosowania kolejnych aplikacji bezprzewodowych wśród klientów.

Ważnym wyróżnikiem specyfikacji WAP 2.0 jest implementacja stosu protokołów używanych powszechnie w Internecie (TCP, IP, HTTP) oraz kolejnej wersji poprawionego protokołu bezpieczeństwa przekazów bezprzewodowych WTLS (Wireless Transport Layer Security) na poziomie warstwy transportowej modelu - wspólnej dla przyszłych technologii transmisji. Jak do tej pory był to najbardziej krytykowany element użytkowania technologii WAP, obniżający bezpieczeństwo przekazów bezprzewodowych.

Kolejną istotną innowacją rozwiązania WAP 2.0, wzmacniającą ochronę informacji przed dostępem niepowołanych osób, jest przystosowanie przyszłych aplikacji WAP do infrastruktury kluczy publicznych PKI (Public Key Infrastructure). Wiąże się to z wprowadzeniem nowych mechanizmów WIM (WAP Identity Module), umożliwiających zapis informacji do osobistej nieulotnej pamięci karty SIM (Subscriber Identity Module) każdego abonenta, co pozwoli na rejestrację i odtwarzanie numerów kodowych, adresów i innych indywidualnych cech potrzebnych do weryfikacji z wykorzystaniem podpisu elektronicznego.

Indywidualna personalizacja abonenta i telefonu komórkowego, z którego korzysta klient, wraz z możliwością ustawiania prywatnych preferencji, ma sprawić, że użytkowanie urządzenia przenośnego będzie tak samo bezpieczne i wygodne jak z terminala stacjonarnego. Natomiast udostępnianie i korzystanie z prywatnych informacji o abonencie (i dostęp do związanych z tym usług) będzie nadal dokonywał się pod kontrolą oraz za zgodą użytkownika. Wśród innych standardów internetowych - objętych przez protokół WAP 2.0 - znajdują się ponadto Cascading Style Sheets oraz nowa wersja protokołu WSP (Wireless Session Protocol), wspólnie zwiększające komfort korzystania z systemu łączności przez użytkowników końcowych.

Wprowadzenie na rynek protokołu WAP 2.0 po raz pierwszy udostępnia usługi MMS (Multimedia Messaging Services), które opracowano wspólnie z organizacją 3GPP. Umożliwiają one użytkownikom wysyłanie wiadomości multimedialnych, łączących dźwięk, obraz i tekst, w sposób przypominający wysyłanie wiadomości SMS. Co więcej, protokół WAP 2.0 rozwija usługę WAP Push, która może być wykorzystywana do aukcji prowadzonych on-line; użytkownik otrzymuje informacje, gdy wydarzy się coś interesującego, a nie musi sam aktywnie uczestniczyć w poszukiwaniu tych wiadomości.

WAP 2.0 w komórce

Rys. 3. Udział usług w sektorze <i>m-commerce</i>

Dzięki temu, że protokół WAP 2.0 wykorzystuje otwarte i zgodne z innymi standardy, może on teraz stać się częścią przyszłej oferty usług mobilnych. Wprowadzenie ugruntowanych standardów, takich jak XHTML, ma zapewnić jego zgodność z dostępnymi w Internecie rozwiązaniami, a takie opcje jak wiadomości multimedialne dają nowe możliwości operatorom i twórcom oprogramowania. Należy przypuszczać, że usługi bankowe, lokalizacyjne i serwisy informacyjne będą stanowiły najbardziej popularną i poszukiwaną grupę usług m-commerce, eliminując konieczność osobistego odwiedzenia konkretnego oddziału korporacji.

Sugestie ekspertów wskazują, że czas WAP jednak wkrótce nastąpi. O sukcesie decyduje bowiem wyłącznie sam użytkownik, który osobiście głosuje za taką czy inną formą komunikacji bezprzewodowej (tak stało się z bardzo obecnie popularną usługą depeszową SMS). A że jest to możliwe, pokazuje przykład podobnej aplikacji i-WAP, zainstalowanej w dalekowschodnich sieciach komórkowych i dostępnej w różnych językach azjatyckich. W specjalizowanych zastosowaniach (wertykalne aplikacje WAP, obejmujące rynek finansowy, korporacyjny, hotelarski itp.) WAP już odnosi sukces. Istnieją przesłanki, że protokołowi w nowej wersji powiedzie się również w Europie. Pod warunkiem, że wraz z nowymi użytecznymi usługami nastąpi obniżenie taryf za transmisję danych przez sieć bezprzewodową i stacjonarną.


TOP 200