WAN przez VSAT

Tworzenie telekomunikacyjnych sieci WAN niezależnie od istniejącej infrastruktury naziemnej i w dowolnej lokalizacji przy wykorzystaniu satelity Intelsat proponuje firma TTcomm (d. Telenor Satellite Polska).

TTcomm, należąca do Progress Technology and Holdings International, dysponuje na terenie Polski ponad 1000 stacjami VSAT i centralnym hubem w Mińsku Mazowieckim. Firma oferuje rozwiązania oparte na dwóch technologiach – BOD (Bandwidth On Demand) i TDMA (Time Division Multiple Access). System VSAT typu BOD jest przeznaczony do zestawiania połączeń punkt – punkt i tworzenie sieci szkieletowych pozwalających na pracę aplikacji rozproszonych wymagających łączy o gwarantowanej przepustowości. Możliwe jest stworzenie dostępu do Internetu, nauczanie na odległość, wideokonferencje. Szybkość transmisji wynosi od 9,6 kb/s nawet do 2 Mb/s. VSAT TDMA użytkujący ten sam kanał dostępu satelitarnego do systemu przez wiele stacji abonenckich umożliwia obniżenie kosztów połączeń, szybkość transmisji wynosi 9,6 kb/s – 64 kb/s. Wśród strategicznych klientów TTcomm są Euronet, BPH PBK, Statoil, Jet/Conoco, Ministerstwo Obrony Narodowej, RMF FM, Radio Gdańsk, Radio Kielce. W Wyższej Szkole Społeczno-Ekonomicznej łączność VSAT wykorzystywana jest do nauczania na odległość przez transmisje wykładów i wideokonferencje (sygnał zwrotny do wykładowcy). W Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych dwukierunkowa łączność satelitarna prowadzona przez ponad 400 stacji VSAT jest podstawowym medium transmisji, wykorzystuje się ją m.in. do przesyłania danych niezbędnych do produkcji praw jazdy. W drugiej połowie roku do gmin zostanie skierowana komercyjna oferta rozbudowy sieci łączności przez zastosowanie systemów VSAT. Gminy mogą otrzymać wsparcie z funduszy UE. Na rozbudowę systemu umożliwiającego dostęp do Internetu, w tym rozwiązań satelitarnych Hiszpania otrzymała z funduszy Unijnych 200 mln euro. Obecnie dwie gminy w Polsce (Stanisławów i Skarżysko Kościelne), korzystają z systemów VSAT TTcomm do przekazywania informacji i uzyskiwania dostępu do Internetu, miesięczny koszt funkcjonowania stacji VSAT wynosi ok. 300 USD i może być podzielony pomiędzy kilku użytkowników. TTcomm ma zamiar w ciągu dwóch lat zainwestować w Polsce 28 mln zł.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania
  • Dlaczego warto korzystać z VPN w 2024 roku?
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200