W warszawskim Centrum Danych Atman powstaje kolejny obiekt kolokacyjny

Atman rozbudowuje swoje centrum danych w Warszawie znajdujące się na terenie kampusu przy ul. Grochowskiej i zapowiada, że do lutego 2024 roku powstanie w nim nowy obiekt kolokacyjny F7 z 12 komorami serwerowymi, każda z gwarantowaną mocą 600 kW. Pozwoli to uruchomić i utrzymać w ruchu do 2400 standardowych szaf serwerowych.

Grafika: Atman

Powierzchnia pod kolokację zasobów IT w nowym obiekcie, tj. 2916 mkw. netto, powiększy potencjał serwerowni działających w Centrum Danych Atman Warszawa-1 do blisko 9690 mkw. netto. Powierzchnia netto wszystkich centrów danych należących do Atmana będzie wówczas wynosić ponad 13 660 metrów kwadratowych.

Po oddaniu do użytku budynku F6 (3,6 MW mocy IT i 1440 mkw. netto) we wrześniu 2021 r. Atman miał w planach budowę dwóch osobnych budynków kolokacyjnych, roboczo nazywanych F7 i F8. Finalnie zdecydował się na realizację projektu jednego dużego obiektu. F7 powstanie tuż obok budynków F5 i F6, i zostanie z nimi połączony zadaszonymi rampami.

Zobacz również:

  • Nvidia i Foxconn będą wspólnie budować tzw. „fabryki sztucznej inteligencji”
  • Polska beneficjentem inwestycyjnej ofensywy grupy Data4
  • Nowe DC Atmana

„Nasze blisko 20-letnie doświadczenie w tym obszarze jest doceniane przez klientów, procentuje także przy kolejnych inwestycjach takich jak obecna. Budynek F7 powiększy naszą infrastrukturę gotową sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów, w tym instytucji finansowych i hyperscalerów, i nie wyczerpuje naszych planów rozwojowych na najbliższe lata” – powiedział Jarosław Łuczkiewicz, CMO firmy Atman.

Obiekt F7 został zaprojektowany stricte pod zastosowania data center, z systemami bezpieczeństwa, klimatyzacji i ochrony przeciwpożarowej. Redundantny system zasilania z przydziałem 7,2 MW mocy IT będzie uzupełniony przez dodatkowy system zasilania awaryjnego przeznaczony wyłącznie dla F7. Podobnie jak w przypadku wszystkich ośrodków data center tego operatora, Atman zapewni F7 łączność i tzw. neutralność telekomunikacyjną (carrier neutrality).

Kilka tygodni wcześniej Atman dokonał rozbudowy przyłączy elektrycznych do Centrum Danych Atman Warszawa-1 o 2 × 15 MW, co zwiększyło łączny potencjał mocy centrów danych Atman do prawie 75 MW na wszystkich przyłączach. Uzyskana przy okazji dywersyfikacja punktów zasilających GPZ/RPZ dodatkowo wzmocniła bezpieczeństwo energetyczne kampusu Atmana przy Grochowskiej, ponieważ prąd przesyłany nowymi przyłączami pochodzi ze stacji elektroenergetycznej RPZ dotychczas niewykorzystywanej przez operatora.

Źródło: Atman

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200