W tym roku liczba użytkowników szerokopasmowego Internetu przekroczy miliard

Oznacza to dwukrotny przyrost ich liczby na świecie w ciągu zaledwie jednego roku. W 2010 r. liczba abonentów szerokopasmowego Internetu na świecie wynosiła bowiem pół miliarda.

Specjaliści firmy Ericsson szacują, że pod koniec 2011 r. liczba ta przekroczy miliard, a pięć lat później będzie bliska 5 mld! W 2011 r. przychody mobilnych i stacjonarnych operatorów sięgną ok. 1,65 mld USD. To blisko 3% spodziewanego globalnego PKB. Te zmiany to efekt rosnącej popularności nowego typu urządzeń - i . Telefon komórkowy jako narzędzie wyłącznie do połączeń głosowych to już przeszłość.

W 2011 r. przychody mobilnych i stacjonarnych operatorów sięgną 1,65 mld USD. To blisko 3% spodziewanego globalnego PKB.

Popularność smartfonów i tabletów całkowicie zmieniła sposób korzystania z Internetu. Klienci operatorów telekomunikacyjnych potrzebują dostępu do sieci 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. "Prognozujemy 1000-krotny wzrost ruchu w sieciach komórkowych w ciągu najbliższych pięciu lat. To wyzwanie, któremu muszą sprostać operatorzy telekomunikacyjni także w Polsce " - mówi Tomasz Laudy, dyrektor sprzedaży polskiej części Ericsson.

Zobacz również:

Badanie, przeprowadzone przez Ericsson w 2010 roku w Stanach Zjednoczonych i Szwecji pokazało, że w 2002 r. tylko 36% badanych deklarowało, że korzysta z Internetu codziennie. W 2010 roku było to już 90% osób. Najbardziej zaawansowanymi użytkownikami Internetu są właściciele iPhone’ów. Spośród nich aż 80% deklaruje, że łączy się z siecią każdego dnia. W przypadku użytkowników laptopów jest to 74%, a w przypadku smartfonów - 63%. W badaniu Ericssona ConsumerLab Mobile Broadband Business Users Study 2011, aż 95% użytkowników smartfonów powiedziało że chce mieć Internet wszędzie. Oznacza to, że dostęp do Internetu zaczyna być postrzegany jako rzecz tak oczywista, jak dostęp do prądu.

Popularność smartfonów i tabletów całkowicie zmieniła sposób korzystania z Internetu. Klienci operatorów telekomunikacyjnych potrzebują dostępu do sieci 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu.

Z raportu ConsumerLab wynika, że rosnąca popularność smartfonów i tabletów powoduje zmianę mienił stylu życia ludzi, który coraz bardziej jest związany z nieograniczonym dostępem do Internetu. Dotyczy to nie tylko życia prywatnego, ale także biznesu i relacji z administracją rządową. W badaniu ConsumerLab wyraźnie widoczny jest ten nowy trend. Ze smartfonów korzystają już nie tylko wielbiciele nowych technologii i profesjonaliści, ale przedstawiciele wszystkich grup społecznych.

"Ten trend dotyczy wszystkich krajów, także Polski. Z poprzednich edycji badań ConsumerLab wynikało, że Polacy są równie mocno zainteresowani nowoczesnymi technologiami, jak Japończycy. Wkrótce wszyscy operatorzy, zarówno komórkowi, jak i stacjonarni, będą musieli odpowiedzieć na zapotrzebowanie klientów. A dostarczenie dostępu do Internetu o każdej porze dnia i nocy coraz większej rzeszy ludzi, będzie wymagało zwiększonych inwestycji w infrastrukturę" - przekonuje Per Karlsson, szef działu badań Ericssona.


TOP 200