W systemie Windows 10 2004 wykryto błąd powodujący zawieszanie się zewnętrznego monitora

Korporacja przyznała, że w systemie Windows 10 2004 istnieje trudny na tym etapie do wyjaśnienia błąd, który ujawnia się w momencie wykonywania przez użytkownika rysunku za pomocą aplikacji wchodzących w skład pakietu biurowego Office (takich jak np. Word, ale również innych).

Z niewiadomych przyczyn zewnętrzny ekran dołączony do komputera staje się w pewnym monecie czarny i dalsza praca z nim jest niemożliwa. Błąd ten nie został jeszcze co prawda dodany do specjalnego pulpitu oceniającego niezawodność pracy systemu Windows, ale Microsoft opublikował już techniczną notatkę, która szczegółowo opisuje cały problem.

Występuje on wtedy, gdy do urządzenia zawierającego wbudowany ekran (takiego jak laptop czy tablet) podłączony jest zewnętrzny monitor, który duplikuje wyświetlenie. Błąd ten występuje właśnie w takiej konfiguracji. Oba ekrany zaczynają w pewnym momencie migać i po kilku sekundach obraz całkowicie znika i ekrany są czarne.

Zobacz również:

  • Commvault Connections on the Road – wyzwania w świecie danych
  • Nowość Apple dla fanów muzyki klasycznej
  • Mapy Apple z błędem umożliwiającym gromadzenie lokalizacji

Gdy po wystąpieniu tego błędu otworzymy aplikację Menedżer urządzeń, to przy kontrolerze grafiki ujrzymy ostrzeżenie iż coś poszło nie tak (ma ono postać żółtego trójkąta z wykrzyknikiem). Dobra wiadomość jest taka, że zewnętrzny monitor można wtedy przywrócić do pracy po jego wyłączeniu i ponownym włączeniu.

Zła natomiast taka, że jak dotąd Microsoft nie potrafi jeszcze powiedzieć dlaczego tak się dzieje, chociaż usilnie nad tym problemem pracuje. Obiecuje też iż kolejna modyfikacja systemu na pewno usunie ten błąd i sugeruje, że może to być niekompatybilność jednego ze sterowników obsługujących grafikę.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200