W świecie ludzi i maszyn

Realizacja wizji sieci semantycznej będzie skutkować tak poważnymi zmianami, że dziś nie sposób prognozować, jak dalece przewrócą one nasze życie do góry nogami.

Dr hab. inż. Mikołaj Morzy jest adiunktem w Instytucie Informatyki Politechniki Poznańskiej. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na tematyce eksploracji danych, eksploracji zasobów Internetu oraz analizy sieci społecznościowych. Jest autorem ponad pięćdziesięciu publikacji naukowych. Jest też czynnie zaangażowany w realizację projektów naukowych i badawczych dotyczących eksploracji danych i technologii internetowych.

Odbywająca się na naszych oczach rewolucja technologiczna nieodwracalnie zmienia sposób funkcjonowania jednostek i grup społecznych. Najistotniejszym katalizatorem tych przemian jest upowszechnienie się urządzeń przenośnych, które w błyskawicznym tempie podbijają rynek i dawno już przestały być modnymi gadżetami, stając się dla wielu z nas niezbędnymi narzędziami. Pospolitość urządzeń przenośnych powoduje, że przestajemy "wchodzić do sieci", stajemy się raczej nieustannie "zanurzeni w sieci". Aplikacje wyzwalają się z ciasnych ram wyznaczonych przez ekran komputera i zaczynają funkcjonować w przestrzeni ponad indywidualnymi narzędziami, czego doskonałym przykładem jest Facebook. Użytkownicy stają się w pełni zaangażowanymi uczestnikami aplikacji, korzystając z nich w domu, w pracy, na ulicy czy w kawiarni.

Nieskrępowany dostęp do sieci, niezależny od czasu i fizycznej lokalizacji, już teraz w widoczny sposób zmienia sposób interakcji użytkowników z nowoczesnymi systemami informatycznymi. Nadchodząca wielkimi krokami zmiana, indukowana technologiczną rewolucją, w równym stopniu dotyczyć będzie ludzi i maszyn. Z ludzkiej perspektywy pojawią się nowe, wcześniej niewyobrażalne możliwości. Usługi zależne od lokalizacji i obecności odcisną swe piętno na praktycznie każdym aspekcie ludzkiej działalności. Przykładowo, spacerując w galerii handlowej, zostanę automatycznie poinformowany o tym, że w promieniu 500 metrów ode mnie znajduje się dawno niewidziany znajomy, z którym chętnie porozmawiałbym przy kawie. Jeśli natomiast podjęlibyśmy decyzję o tym, że zamiast małej czarnej chętniej coś przekąsimy, to znalezienie najbliższej pizzerii, która uzyskała pozytywne noty i rekomendacje od odwiedzających ją gości, będzie kwestią sekund.

Spersonalizowane, idealnie dostosowane do moich potrzeb i wymagań oferty będą mnie zastawać tam, gdzie ich potrzebuję, i wtedy, kiedy ich potrzebuję. Indywidualne doświadczenia i wiedza jednostek zostaną wzbogacone przez doświadczenia i wiedzę wszystkich członków danej grupy społecznej (czyli przez zbiorową mądrość około 150 osób, jeśli wierzyć w prawdziwość liczby Dunbara). Możliwość wykorzystania cudzych doświadczeń w codziennych interakcjach otwiera drzwi przed nieprawdopodobnymi możliwościami.


TOP 200