W świecie ludzi i maszyn

Jak bardzo zmieni się nasze życie, jeśli przed podjęciem decyzji o zaangażowaniu się w dowolną aktywność (np. podjęciu współpracy zawodowej lub nawiązaniu znajomości towarzyskiej) będziemy mieli możliwość dokładnego sprawdzenia całej historii wcześniejszych zachowań drugiej osoby w sytuacji, gdy żadna pomyłka, żaden konflikt, żadne niewłaściwe zachowanie nie zostaną nigdy zapomniane?

Dane do danych

Jeszcze bardziej obiecująco rysuje się perspektywa rozwoju sieci z punktu widzenia maszyn. Dziś stajemy u progu osiągnięcia punktu krytycznego akceptacji technologii powiązanych danych (ang. Linked Data), tj. pomysłu, którego nadrzędnym celem jest upublicznienie jak największej ilości danych w formacie czytelnym zarówno dla ludzi, jak i dla maszyn. Takie wprowadzenie danych do przestrzeni publicznej pozwala tworzyć nowatorskie systemy informatyczne, które łączą dane z wielu źródeł, aplikują najrozmaitsze metody przetwarzania danych i produkują często zdumiewające rezultaty. Wynikiem nieskrępowanego łączenia danych z różnych źródeł jest odkrywanie procesów i wzorców, które nie manifestują się indywidualnie w poszczególnych zbiorach, lecz stają się oczywiste w wyniku np. rzutowania jednego zbioru danych na inny zbiór danych. Umożliwi to zwiększenie społecznej kontroli nad działaniem organów administracji publicznej lub prywatnych przedsiębiorstw, otworzy przed decydentami nowe perspektywy patrzenia na rozmaite problemy, wyposaży ludzi w narzędzia pozyskiwania nowej, użytecznej wiedzy.

Należy pamiętać, że inicjatywa Linked Data to jedynie forpoczta dużo poważniejszych zmian, majaczących na horyzoncie. Jeszcze na dobre nie przyzwyczailiśmy się do obecności aplikacji Web 2.0 w naszym życiu, a już u bram staje Web 3.0, czyli wizja sieci semantycznej (ang. Semantic Web). Realizacja wizji sieci semantycznej będzie skutkować tak poważnymi zmianami, że dziś nie sposób prognozować, jak dalece technologie te przewrócą nasze życie do góry nogami.

U podłoża technologii semantycznych leży idea umożliwienia inteligentnego przetwarzania danych w sposób całkowicie automatyczny, przez autonomicznych agentów wykonujących zlecone im zadania w sposób elastyczny i efektywny. Elektroniczni asystenci zarządzający naszymi kalendarzami i umawiający spotkania z innymi elektronicznymi asystentami, doradcy przejmujący na swoje barki zarządzanie naszymi finansami zgodnie z ogólnie sformułowanymi zaleceniami, wirtualni negocjatorzy dokonujący zakupów w wirtualnych sklepach i targujący się z wirtualnymi sprzedawcami - to tylko początek. Nieodległa przyszłość technologii informatycznych kryje przed sobą niespodzianki, których nie możemy sobie nawet dziś wyobrazić.


TOP 200