W stronę wydajnego serwera

Targi PC Expo przyniosły liczne premiery na rynku serwerów intelowskich.

Targi PC Expo przyniosły liczne premiery na rynku serwerów intelowskich.

Targi PC Expo, które odbyły się na początku czerwca w Nowym Jorku, przyniosły wiele premier nowych serwerów opartych na procesorach Intela. Wraz z nimi obniżono ceny dostępnych na rynku rozwiązań.

Przykładem jest Hewlett-Packard, który obniżył cenę serwerów NetServer o 14-15%. Ceny maszyn z rodziny NetServer LX zostały zredukowane o 14% i obecnie, w minimalnej konfiguracji, kosztują one 8,6 tys. USD. Natomiast cena LH Pro i LD Pro (15% obniżka) to minimum 2 925 USD, NetServera E40 2,1 tys. USD (14% mniej). Firma zmniejszyła również ceny pamięci, dysków, płyt głównych i tzw. upgrade kit. Przedstawiciele warszawskiego oddziału firmy stwierdzili jednak, że w Polsce nie należy oczekiwać ogólnej obniżki cen na te modele, a jedynie „programu bonusowego”. Nie potrafili jednak podać terminu jego rozpoczęcia.

W stronę NT

Hewlett-Packard zamierza także wprowadzić kilka nowych, ulepszonych modeli z serii NetServer. Firma chciałaby dzięki nim stać się do roku 2001 „numerem jeden” na rynku dostawców platformy sprzętowej pod system Windows NT. W ciągu najbliższego roku w sprzedaży powinno pojawić się urządzenie 8-procesorowe. Firma zapowiada także wprowadzenie do swoich produktów kilku nowych rozwiązań, w tym: inteligentnego I/O, światłowodowej magistrali przenoszącej dane między serwerami a pamięcią dyskową oraz nowych usprawnionych aplikacji ułatwiających zarządzanie serwerami i współpracujących z oprogramowaniem OpenView. Istotnym elementem tej strategii jest także wprowadzenie 64-bitowego procesora opracowywanego wspólnie z Intelem.

Hewlett-Packard zapowiedział, że w sierpniu br. na rynku pojawi się NetServer LXr Pro oparty na procesorach Pentium Pro taktowanych zegarem 200 MHz. Wyposażony będzie maksymalnie w 4 GB pamięci RAM i pamięć dyskową do 1,3 TB.

Maszyna ta w konfiguracji podstawowej (128 MB RAM i jeden procesor) ma kosztować 14 799 USD. HP przygotowuje też oprogramowanie ClusterView służące do zarządzania klastrami unixowymi i Windows NT (cena jeszcze nie znana).

Natomiast Dell zaprezentował działające rozwiązanie klastra. Dwie maszyny PowerEdge 6100 potrafią wzajemnie przejmować swoje zadania udostępniania plików i wydruku w przypadku awarii oraz usługi internetowe realizowane poprzez Internet Information Server.

Inne serwery

Na PC Expo także NEC zaprezentował nowy serwer z rodziny Express5800, wchodzący w skład grupy firm Packard Bell. MH4000, bo tak nazywa się nowy serwer, należy do maszyn klasy średniej. Może on zawierać do czterech procesorów Pentium Pro 200 MHz, każdy z 512 KB pamięci podręcznej drugiego poziomu oraz maksymalnie do 4 GB RAM.

Nowy serwer ma sześć gniazd PCI i cztery EISA. Przystosowano go do pracy z systemami sieciowymi Windows NT Microsoftu i IntranetWare Novella. Cena wersji z jednym procesorem i 64 MB RAM wynosi 9 108 USD (na rynku amerykańskim).

Serwery zoptymalizowane pod kątem użytkowników korporacyjnych wykorzystujących je do realizowania usług internetowych i intranetowych, ale także również jako platformy dla aplikacji wymieniających między serwerem a stacjami klienckimi duże ilości takich danych, jak np. bazy danych zaprezentował także Intergraph.

Modele 650tx i 660tx, wchodzące w skład rodziny InterServe, oparte są na procesorach Intela i standardowo wyposażane w system Windows NT Server 4.0. Każdy z serwerów zawierać może do czterech procesorów. W konfiguracji podstawowej ma 10 gniazd PCI (osiem wolnych), 64 MB RAM, 72 GB powierzchni dyskowej oraz kontroler RAID.

Ponadto producent dołącza oprogramowanie zarządzające zarówno pracą serwera, jak i całej sieci korporacyjnej. Produkty, takie jak: InterSite Version Manager i InterSite Manager, automatycznie informują administratora o nowych sterownikach pojawiających się w Internecie, a także umożliwiają monitoring pracy poszczególnych komponentów serwera i ostrzegają przed możliwością ich uszkodzenia, zanim ono nastąpi.

Czas na Pentium II

Compaq zapowiedział wprowadzenie na rynek nowego serwera wyposażonego w procesor Pentium II. Nowy ProLiant 2000 może jednak nie być tak wydajny, jak serwery z Pentium Pro w przypadku pracy z niektórymi, bardziej złożonymi aplikacjami – przestrzegają analitycy rynkowi.

ProLiant 2000, wyposażony w jeden lub dwa procesory Pentium II, powinien być dostępny na rynku na początku III kwartału br. Jego cena to mniej niż 10 000 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200