W stoiskach, Komputer Expo'94

Kolorowa, atramentowa, wielkoformatowa (wstęga o szerokości do 92 cm) drukarka DisplayMaker firmy LaserMaster, prezentowana w stoisku warszawskiego Wimalu, zwróciła szczególnie moją uwagę. Równie duże wrażenie (także pod względem ceny) wywarł, obecny na stoisku firmy Pablo, notebook Eurocom 8200, opisywany w tegorocznym nr 4 CW.

Kolorowa, atramentowa, wielkoformatowa (wstęga o szerokości do 92 cm) drukarka DisplayMaker firmy LaserMaster, prezentowana w stoisku warszawskiego Wimalu, zwróciła szczególnie moją uwagę. Równie duże wrażenie (także pod względem ceny) wywarł, obecny na stoisku firmy Pablo, notebook Eurocom 8200, opisywany w tegorocznym nr 4 CW.

Ze względu na dość nietypowy wygląd, cenę oraz możliwości, warto było przyjrzeć się kolorowej drukarce atramentowej DeskJet 310 Hewletta-Packarda, oferowanej przez Lumenę. Inna ciekawa drukarka to termotransferowa SJ-144 firmy Star drukująca również w kolorze, którą prezentowała ABC Data. Dystrybutor sprzętu produkowanego przez Agfę, firma partners p&p zaprezentowała PostScriptową drukarko-naświetlarkę NewGen ImagerPlus 12, drukującą na formacie A3 z rozdzielczością do 1200 dpi.

Ciekawa oferta dotyczyła nośników danych - pamięci masowych. FF Computers będąca dystrybutorem japońskiego TEACa proponowała wymienne twarde dyski z napędami o jednej lub dwóch kieszeniach oraz podwójne stacje dyskietek dla dyskietek 5,25 oraz 3,5 cala, umieszczone w jednym napędzie o standardowej wysokości. wrocławska firma Fuchs oferowała wideostreamer, który (przyłączony do gniazda Centronics) zamienia magnetowid w streamer korzystający ze standardowych kaset wideo. Wideostreamer współpracuje z komputerami IBM, Atari, Amiga i Macintosh.

Bogata była również oferta z dziedziny kart graficznych zamieniających komputer w telewizor, bądź umożliwiających profesjonalną pracę z programami graficznymi i DTP. KSK z Katowic przedstawiła całą gamę produktów firmy miro, w tym kartę miroRAINBOW Win, przystosowanej do podłączenia specjalnego czujnika do kalibracji monitorów. Karty typu wideotuner dostępne były w stoisku niemal każdej firmy sprzedającej sprzęt. Między innymi całą gamę tego typu kart FIC LEOVision Audio i Video oferowała firma LOG-AP.

Firma Import-export electronics Krzysztof Sawicki przedstawiła kartę teleteksu, którą można uzupełnić o tuner (jeśli odbiornik tv nie ma takowego). Dołączone oprogramowanie umożliwia m.in. ściąganie stron do dowolnego edytora, wyszukiwanie tekstu, bardzo szybki wybór strony. Podobne rozwiązanie oferował Junisoftex z Gliwic.

Rozwiązaniem zarówno sprzętowym jak i programowym, jest Polska Uniwersalna Karta Płatnicza Piast (procesorowa) oraz system telekomunikacyjny Minitel, który świetnie sprawdził się we Francji - oba rozwiązania proponowała polsko-brytyjska spółka CSBI.

Nadal "ma się dobrze" ComTel+, czyli telefon+fax+modem+oprogramowanie proponowane przez poznański ComPol.

W dziedzinie oprogramowania na uwagę zasługuje oferta dla szkół firmy Vulcan, włącznie z programami edukacyjnymi, jak i do obsługi administracji szkoły (m.in. program do układania planów lekcji). W tej samej dziedzinie, popularny w kraju i za granicą, pakiet SuperMemo wzbogacił się o nowe bazy danych, również dla Windows. Do nauki przeznaczona jest oferta Young Digital Poland - pakiety Euro do nauki języków obcych, w tym świetny Mickey-Euro dla dzieci.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w Intraco II, oferował pakiety do obrazowania map pogody. Są one przekazywane do komputera użytkownika drogą radiową (fale długie) lub na zakodowanych stronach telegazety. Stan pogody nad Polską może być aktualizowany nawet co 10 min.

SynTalk wrocławskiego Neurosoftu jest syntezatorem mowy. Dzięki niemu można dołączyć mówione komentarze do własnych aplikacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200