W skrócie

PWPW ukarana za zdjęcia... Asustek do podziału... Lite-On zapowiada komputerowe nagrywarki HD DVD... Włamanie do Kevina Mitnicka...

"Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych naruszyła prawo próbując zmonopolizować rynek wykonywania zdjęć do dokumentów - uznał Prezes UOKiK. Jedyna w kraju spółka produkująca druki prawa jazdy musi zapłacić karę w wysokości niemal 600 tys. złotych

W 2005 roku Prezes Urzędu wszczął w tej sprawie postępowanie antymonopolowe na skutek sygnałów napływających od przedsiębiorców prowadzących zakłady fotograficzne. Wskazywali oni, że PWPW ograniczyła konkurencję na rynku wykonywania zdjęć do dokumentów wprowadzając w szesnastu powiatach program pilotażowy. W jego ramach spółka zawarła porozumienia ze starostwami i urzędami miast. Zgodnie z nimi wszystkie osoby składające wniosek o wydanie prawa jazdy miały wykonywać fotografie do dokumentu nieodpłatnie - bezpośrednio w urzędach, gdzie zamontowano stanowiska wyposażone w kamery cyfrowe.

Jak ustalił Urząd, PWPW docelowo - po zakończeniu programu pilotażowego - chciała uzyskać wyłączność na wykonywanie zdjęć do praw jazdy na terenie całego kraju, a w przyszłości również do innych dokumentów personalizowanych (np. dowody osobiste). Koszt fotografii byłby doliczony do opłaty za wydanie dokumentu." - poinformował UOKiK.

PWPW przysługuje prawo do odwołania się od decyzji do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

***

Asustek Computer, czołowy producent płyt głównych do komputerów, przygotowuje plan podziału firmy. Dział produktów firmowanych własną marką (Asus) ma zostać wydzielony do nowej spółki. Skorzysta na tym biznes kontraktowy firmy, która na zasadach OEM zajmuje się produkcją dla wielu dostawców sprzętu komputerowego. Asustek chce uniknąć tym samym bezpośredniego konkurowania ze swoimi klientami, co dotychczas prowadziło do konfliktów. Pod marką ASUS firma oferuje obecnie kilkanaście linii produktowych - oprócz podzespołów do PC, są to m.in. notebooki, telefony komórkowe czy monitory LCD. Zarząd Asustek Computer nie określił terminu przeprowadzenia reorganizacji.

Podobny podział wcześniej zastosował koncern Acer, który w 2001 r. powołał do życia odrębną spółkę kontraktową Wistron.

***

Przedstawiciele koncernu Lite-On - największego tajwańskiego producenta napędów optycznych - zapowiedzieli, że firma w marcu przyszłego roku uruchomi masową produkcję nagrywarek krążków HD DVD, przeznaczonych do montażu w komputerach. Lite-On chce je oficjalnie zaprezentować na wrześniowych targach IFA w Berlinie.

***

Witryna Kevina Mitnicka, najsłynniejszego na świecie hakera została zaatakowana przez włamywacza lub grupę włamywaczy z Pakistanu. Na podmienionej stronie głównej serwisu Kevinmitnick.com zamieszczone zostały umieszczone obelżywe dla jego właściciela treści.

Mitnick dosyć często ma problemy z włamywaczami, od kiedy przeszedł na "drugą stronę barykady" i zajął się legalną działalnością, zarabiając na życie szkoląc administratorów czy występując na konferencjach.

***

Wdrożenia:

Wrocławski Cermag - jedna z największych firm handlowych na rynku płytek ceramicznych i artykułów wyposażenia łazienek - zdecydowała się na kompleksowe wdrożenie systemu do zarządzania przedsiębiorstwem mySAP ERP. Wdrożeniem zajmie się IDS Scheer.

Projekt, który właśnie wystartował, obejmie ok. 100 użytkowników i niemal wszystkie działy firmy - finanse, kontroling, sprzedaż i dystrybucję, gospodarkę materiałową i magazynową - ulokowane zarówno we wrocławskiej centrali, jak i w lokalnych oddziałach firmy: Legnicy, Jeleniej Górze, Świdnicy, Opolu i Łodzi.

***

Krajowa Agencja Handlowa Społem (KAH), odpowiedzialna za proces konsolidacji sklepów Społem, rozpoczęła wdrażanie systemu informatycznego CDN XL firmy Comarch. Jednym z zadań systemu będzie wspomaganie zarządzania gospodarką zakupową w ramach magazynu centralnego, zaopatrującego poszczególne sklepy Społem. Okres wdrożenia podstawowej funkcjonalności potrwa trzy miesiące i zostanie zakończony w listopadzie bieżącego roku.

***

Exact Software Poland rozpoczął wdrożenie systemu wspomagającego zarządzanie w Wydawnictwie Medycznym Elsevier Urban & Partner. Implementacja swoim zakresem obejmie księgowość finansową, logistykę, działalność wydawniczą, produkcję, sprzedaż oraz rozwiązanie "Royalties Calculation" - dedykowany moduł dla firm wydawniczych. Start systemu przewidziany jest w grudniu br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200