W skrócie

Japoński urząd antymonopolowy uznał, że Microsoft naruszył lokalne przepisy o ochronie konkurencji, bowiem umowy zawarte z producentami sprzętu zawierają klauzule uniemożliwiające im ewentualne zaskarżenie MS o naruszenie własności intelektualnej. Koncern ma czas do 26 lipca, aby oficjalnie ustosunkować się do sprawy, jednak już teraz spółka zaprzecza zarzutom.

Zysk Philipsa w II kw. wzrósł do 616 mln euro, wobec 42 mln euro rok wcześniej. Przychody holenderskiego producenta zwiększyły się o 11 proc. do 7,28 mld euro. Zarząd spółki prognozuje dalsze wzrost w drugiej połowie roku.

***

Red Hat przeszacował wyniki finansowe obejmujące lata 2002-2004 oraz pierwszy kwartał 2005 roku obrachunkowego zakończony w maju. Zmiany są związane z księgowaniem niektórych umów licencyjnych - podała spółka.

***

Nowym dyrektorem finansowym Oracle został Harry You, piastujący wcześniej podobne stanowisko w Accenture. You objął wakujący etat po długoletnim dyrektorze ds. finansowych spółki - Jeffie Henley'u, który w styczniu został awansowany na prezesa Oracle.

***

Verizon Wireless oraz Lucent Technologies podpisały umowę o wartości 5 mld USD na dostawę sprzętu i oprogramowania do świadczenia usług wykorzystujących łącza internetowe o wysokiej przepustowości.

***

Poznańska spółka more7 Polska wdrożyła w grupie Frans Maas Polska, działającej w sektorze usług logistycznych, autorski system CRM7. Firma specjalizuje się we wdrożeniach z wykorzystaniem rozwiązań open source i platformy Linux.

***

ATM Grupa oraz Telefonia Dialog przeprowadzą testy interaktywnych usług medialnych - zintegrowanego systemu telewizji interaktywnej, wideo na żądanie, telefonii głosowej oraz szerokopasmowego dostępu do internetu. Pilotaż z udziałem grupy abonentów Dialogu zostanie przeprowadzony jeszcze w tym roku.

***

Irlandzka firma Corvil opracowała narzędzie do monitorowania i zarządzania łączem w celu poprawnego uruchomienia aplikacji VoIP oraz video over IP. Program o nazwie CorvilNet 1.1 analizuje ruch internetowy z milisekundową częstotliwością, podczas gdy inne dostępne na rynku aplikacje wykonują takie operacje co kilka minut. 8-proc.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200