W skrócie

Szwedzi w Polsce Tele2, jeden z największych prywatnych operatorów w Skandynawii, rozpoczął działalność w Polsce. Firma oferuje - na razie w Warszawie - usługi transmisji danych i dostępu do I...

<B>Szwedzi w Polsce</B>

Tele2, jeden z największych prywatnych operatorów w Skandynawii, rozpoczął działalność w Polsce. Firma oferuje - na razie w Warszawie - usługi transmisji danych i dostępu do Internetu. Spółka zależna od Tele2 - In2Loop - jest właścicielem licencji na transmisję danych w 8 miastach Polski (poza Warszawą, także w Łodzi, Katowicach, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu). W tym roku firma zainwestuje w działalność w naszym kraju ok. 60 mln zł. Ceny usług oferowanych przez In2Loop mają być o ok. 40% niższe niż konkurentów. Dzierżawa łącza 64 Kb/s kosztuje ok. 750 zł. Firma zapowiada także, że po liberalizacji polskiego rynku telekomunikacyjnego będzie świadczyć usługi telefonii stacjonarnej.

<B>Filmowy portal Prokomu</B>

Prokom Internet SA zawarł ze Stopklatka s.c. umowę na utworzenie spółki o nazwie Stopklatka sp. z o.o., w której Prokom Internet obejmie 80% udziałów, natomiast dotychczasowi właściciele pozostałe 20%. Firma prowadzi portal tematyczny poświęcony filmom. Wcześniej Prokom przejął portal muzyczny - Nuta.

<B>MCI na giełdę</B>

Pod koniec 2000 r. MCI - firma doradczo-inwestycyjna - ma zadebiutować na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Rok później na giełdzie NASDAQ ma zadebiutować spółka zależna - Poland.com. Z nowej emisji akcji MCI zamierza pozyskać kilkadziesiąt milionów zł.

MCI zainwestował 1 mln USD w firmę konsultingową 4piAnalyst, przejmując 50% jej akcji.

<B>Zmiany na parkiecie</B>

tp.internet przejął 33% udziałów w Parkiet sp. z o.o., wydawcy gazety Parkiet (pisaliśmy o tym w CW 15/2000). W ciągu roku tp.internet ma stać się głównym udziałowcem wydawnictwa, obejmując łącznie 50-60% akcji. Parkiet zostanie przekształcona w spółkę akcyjną i wprowadzona na giełdę. Przejęcie udziałów w Parkiecie przez tp.internet ma się przyczynić do szybszego stworzenia tematycznego portalu internetowego, dedykowanego polskiemu rynkowi kapitałowemu. Na przedsięwzięcia internetowe udziałowcy spółki zamierzają przeznaczyć ok. 6 mln zł. Tymczasem tp.internet zapowiada na początek maja premierę zapowiadanego od dawna portalu adresowanego do wszystkich użytkowników Internetu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200