W sieciach Wi-Fi szykuje się rewolucja
-
- Janusz Chustecki,
- 15.02.2017, godz. 08:28
W czerwcu tego roku na rynku pojawią się układy scalone, które wprowadzą do bezprzewodowych sieci Wi-Fi rewolucyjne zmiany. Dzięki nim sieci Wi-Fi będą pracować nawet cztery razy szybciej, a wyposażone w nie urządzenia przenośne będą mogły pracować dużo dłużej bez konieczności doładowywania baterii.
Chodzi o układy zaprojektowane przez firmę Qualcomm, pracujące zgodnie z pierwszą wersją nowej specyfikacją IEEE 802.11ax, następcą specyfikacji IEEE 802.11ac. Standard ten nie został jeszcze ratyfikowany i według analityków stanie się to być może pod koniec tego roku.
Qualcomm chce jak widać wysforować się do przodu, oferując producentom bezprzewodowych interfejsów Wi-Fi układy scalone 802.11ax na wiele miesięcy przed oficjalną akceptacją standardu. Nowy standard bazuje na wielu rozwiązaniach stosowanych w sieciach 802.11ac, oferując oczywiście szereg własnych, nowatorskich technologii.
Zobacz również:
- Apple nieprędko do implementacji Wi-Fi 7 w swoich urządzeniach
- FCC zbada czy sieci Wi-Fi 6E mogą zakłócać pracę innych bezprzewodowych systemów łączności
- eSIM w sprzęcie Apple - wyjaśniamy, co warto o nim wiedzieć
Są to np. technologie opracowane z myślą o środowiskach, w których działa wiele sieci Wi-Fi oraz w których funkcjonują sieci bezprzewodowego innego typu, takie jak LTE czy w przyszłości sieci 5G. Interfejsy bazujące na tym standardzie mogą zawierać wiele anten i obsługiwać jednocześnie do 12 strumieni danych. Wspierają też technologie stosowane w sieciach komórkowych, takie jak „traffic scheduling”.
Qualcomm informuje, że interfejsy 802.11ax pobierają trzy razy mniej prądu od interfejsów Wi-Fi poprzedniej generacji. Co ważne, z usług sieci 802.11ax mogą korzystać użytkownicy urządzeń wyposażonych w starsze interfejsy 11ac i 11n. Oni również będą wymieniać dane z interfejsami 802.11ax szybciej niż z interfejsami 11ac czy 11n.
Qualcomm będzie oferować na początek dwa układy scalone typu SoC (System on Chip) spełniające wymogi specyfikacji 802.11ax: IPQ8074 i QCA6290. Pierwszy układ opracowano z myślą o obsługiwaniu punktów dostępowych klasy „enterprise”, a drugi o instalowaniu w urządzeniach końcowych.