W sieciach SAN króluje dalej FC

W 2004 r. nie pojawiły się na rynku przełomowe rozwiązania w obszarze pamięci masowych. Pojawiło się jednak szereg nowych produktów, dzięki którym pamięci masowe pracują wydajniej i są tańsze.

Rynkiem pamięci masowych zainteresowało się w 2004 r. wiele nowych firm, wprowadzając do swoich ofert bardzo ciekawe produkty. Przykład - Apple i jej nowa pamięć masowa SAN nosząca nazwę Xserve RAID (pojemność do 5,6 TB), wspierająca dyski twarde dwóch standardów: FC i SATA.

Aktywny był EMC, który nawiązał współpracę z firmą Dell, co zaowocowało pojawieniem się jednej z najatrakcyjniejszych w ostatnich miesiącach macierzy dyskowej, oznaczonej symbolem Dell/EMC AX100.

W obszarze pamięci masowych ostrą walkę toczą ze sobą takie technologie jak FC z iSCSI, czy też SAN z NAS. Firma Network Appliance pogodziła ze sobą te wszystkie technologie, wprowadzając na rynek pamięć masową FAS270c. Jest to uniwersalny produkt (możliwość przechowywania danych zarówno na poziomie plików jak i bloków), uznany przez wielu specjalistów jako najlepsze rozwiązanie 2004 roku wśród takich produktów jak NAS oraz iSCSI SAN

W pamięciach masowych protokół FC odgrywa dalej dominująca rolę, chociaż wielu sądziło, że iSCSI zrobi większą karierę. Tak się jednak nie stało. Interfejsy FC przesyłają już dane z szybkością 4Gb/s i technologia ta jest wspierana przez takie firmy jak: Emulex, QLogic (ze swoim przełącznikiem SANbox 5200) i Brocade (z swoim węzłem sieci Multiprotocol Router, sprzęgającym ze sobą odległe sieci SAN).

Pamięci taśmowe też pracują wydajniej niż rok temu. Najwięcej danych można obecnie przechowywać na kasecie SAIT - 500 GB (Super Advanced Intelligent Tape; technologia opracowana przez Sony). Drugą wiodącą technologią jest w tym obszarze LTO (Linear Tape Open). Pod koniec 2004 r. dwie firmy (Certance LLC i HP) wprowadziły do swoich ofert napędy LTO-3, w których na jednej kasecie można zmagazynować 400 GB danych. Pod względem szybkości zapisu, napędy LTO-3 są lepsze niż SAIT.

Prawdopodobnie pod koniec 2005 r. użytkownicy będą mogli kupować pamięci masowe wyposażone w dyski twarde SAS (Serial Attached SCSI). Prototypowe dyski twarde oparte na tym standardzie już istnieją, ale minie jeszcze kilkanaście miesięcy, zanim na rynek wejdą pamięci masowe oparte na tej technologii.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200