W sieci nowości

To, co w dziedzinie technologii i rozwiązań sieciowych kilka lat temu było nowością, dziś traktowane jest jako "tradycyjne". Postęp, choć małymi krokami, dokonuje się praktycznie bez przerwy.

To, co w dziedzinie technologii i rozwiązań sieciowych kilka lat temu było nowością, dziś traktowane jest jako "tradycyjne". Postęp, choć małymi krokami, dokonuje się praktycznie bez przerwy.

W dziedzinie sieci trudno dziś wymyślić coś naprawdę nowego. Osadzeni na rynku dostawcy chwytają się przede wszystkim doskonalenia tego, co już jest oraz wyszukiwania nisz, w których można chwilowo osiągać ponadprzeciętne marże - obecnie VoIP i bezpieczeństwa. Tymczasem na poboczach głównych dróg myślenie innowacyjne jednak nie ustaje ani na chwilę. Często ma ono na celu rozwiązanie problemów od lat nabrzmiałych, ale też uzyskanie zupełnie nowej jakości, np. routingu opartego na treści komunikatów XML (o czym pisaliśmy kilkakrotnie, a ostatnio w CW 15/2005), albo też zasadniczą poprawę parametrów transmisji. Oba te światy istnieją równolegle, ale od czasu do czasu przenikają się, w wyniku czego produkty niszowe urastają do rangi standardów.

W szafie i na wieży

Na rynek trafił właśnie przełącznik firmy Force10 Networks przeznaczony do centrów obliczeniowych. Ma służyć do podłączania szaf serwerów do sieci szkieletowej 10 Gigabit Ethernet. Urządzenie s50 jest wyposażone w 48 portów gigabitowych dla serwerów, zaś po stronie szkieletu w cztery złącza gigabitowe i dwa porty 10G Ethernet. Łączne dostępne pasmo to 190 Gb/s. Urządzenia są przeznaczone dla bardzo gęstych środowisk, w których działa bardzo duża liczba serwerów, nie przypadkiem więc można je zestawiać w wieże. Jedna wieża może składać się z 8 przełączników połączonych dedykowaną szyną o przepustowości 20 Gb/s.

Jeśli chodzi o usługi, przełącznik Force10 obsługuje sprzętowy routing (zwany przez niektórych przełączaniem w warstwie 3), a także tzw. dual-homing, pozwalający na podłączanie serwerów do dwóch urządzeń s50 i jednoczesną transmisję poprzez oba, co zapewnia większe pasmo i redundancję na wypadek awarii jednego z łączy. Firma zastosowała także znaną z innych swoich produktów technikę separacji przetwarzania warstwy 2 i 3 na poziomie sprzętowym. Dzięki temu, jeśli z jakichś powodów elementy odpowiedzialne za routing ulegną uszkodzeniu lub unieruchomieniu (np. w wyniku ataku DoS), urządzenie wciąż spełnia funkcję przełącznika.

Przełączniki s50 mają konkurować z urządzeniami linii Summit 400 firmy Extreme Networks, Fast Iron i Edge Iron Foundry Networks oraz HP ProCurve 3400. Cena s50 w podstawowej konfiguracji wynosi 8 tys. USD. Dodatkową opłatę w wysokości 2 tys. USD trzeba wnieść, żeby przełącznik obsługiwał wszystkie funkcje przełączania w warstwie 3. Cena modułu z 2 portami 10G Ethernet wynosi 6,5 tys. USD.

Tymczasem do oferty Alcatela trafił nowy przełącznik OmniSwitch 6800L Ethernet, przeznaczony dla małych centrów obliczeniowych lub do wykorzystania na brzegu sieci korporacyjnych. Obsługa prędkości gigabitowych jest dostępna po wprowadzeniu kodu aktywacyjnego - bez niego urządzenie działa jako przełącznik Fast Ethernet.

Możliwość programowej aktualizacji pozwala użytkownikom dziś zainwestować w rozwiązanie zaspokajające ich bieżące potrzeby, a za dopłatą - także przyszłe, bez konieczności wymiany czy nawet wyłączania. Model wyposażony w 24 porty kosztuje 3,3 tys. USD, natomiast wersja 48-portowa - 4,8 tys. USD. Dopłata za "przyspieszenie" wynosi 2,4 tys. USD.

Nortel Networks szykuje się do ofensywy w dziedzinie routerów. Lada moment firma wprowadzi na rynek Ethernet Routing Switch 8600s, który w obudowie dotychczasowych routerów korporacyjnych Passport 8600 pomieści nowe karty kontrolerów o wydajności 720 Gb/s (dotychczas 520 Gb/s). Urządzenie zbudowano wg nowej architektury, nad którą firma pracowała ok. 3 lat.

Wiadomo, że urządzenia będą wykorzystywać nowy system operacyjny, ale firma nie ujawnia na razie szczegółów na jego temat. Poprawiona ma zostać także łączność z otoczeniem - w miejsce jednoportowych kart działających z prędkością 8 Gb/s Nortel wprowadza 3-portowe karty pracujące z pełną prędkością 10G Ethernet.

<hr size=1 noshade>

W sieci nowości
Firma Niksun wprowadza na rynek urządzenie NetVCR. Zgodnie z nazwą ów "sieciowy magnetowid" rejestruje cały ruch sieciowy - każdy pakiet - i zapisuje go na wewnętrznej lub zewnętrznej pamięci masowej w celu analizy. Możliwość kopiowania całego ruchu w czasie rzeczywistym to jedno. Druga, nie mniej ważna sprawa, to elastyczność wynikająca z obsługi wielu protokołów (Fast i Gigabit Ethernet miedziany i światłowodowy, HSSI, ATM, SONET, Multilink PPP, Inter Switch Link i wiele innych, w tym protokoły VoIP) oraz gotowych narzędzi do ich analizy (m.in. zintegrowany analizator Ethereal). Wbudowane oprogramowanie generuje raporty filtrowane za pomocą Berkeley Packet Filter i udostępnia je w formacie PDF, HTML lub w plikach tekstowych z separatorami. Cena urządzenia wynosi ok. 30 tys. USD.

<hr size=1 noshade>

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200