W sieci banków centralnych

e-bank centralny

System bankowości elektronicznej był testowany w formie wdrożeń pilotowych u dwóch klientów NBP. Prace prowadzone były w centrali NBP, oddziałach w Warszawie i Krakowie, Departamencie Budżetu Państwa Ministerstwa Finansów i Urzędzie Celnym w Krakowie.

„Pozostały jeszcze do odebrania modyfikacje, które zostały zasugerowane przez pierwszych użytkowników. Dopiero po ich uwzględnieniu będzie można mówić o wdrożeniu produkcyjnym” – mówi Waldemar Szumieł. Jednostki budżetowe będą mogły za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej przeprowadzać te same operacje, co w oddziale.

Na potrzeby tego projektu zmodyfikowano rozwiązanie typu corporate banking – VideoTel Banking – zakupione od ComputerLandu. „Trzeba było uwzględnić specyficzne potrzeby naszych klientów. Zmiany dotyczyły m.in możliwości dokonywania zleceń wysokokwotowych. Konieczne było także wbudowanie funkcji autoryzacji zleceń przez dwie osoby, na tzw. drugą rękę” – mówi Waldemar Szumieł.

W ramach projektu budowy systemu bankowości elektronicznej przygotowano także jego wersję internetową. Funkcjonalnie nie różni się ona od rozwiązania corporate banking, które przeznaczone jest jednak do przygotowywania dużej liczby zleceń. Z wersji internetowej korzystać mają głównie osoby, które pełnią funkcje kontrolne lub decyzyjne w jednostkach budżetowych i powinny mieć wgląd np. w historię rachunku.

Do uwierzytelniania tych transakcji NBP stosuje własny system zabezpieczeń – NBP Heart – oparty na rozwiązaniach opracowanych przez firmę Enigma. Bank wystawia własne certyfikaty i przekazuje klientom dane służące do składania podpisu elektronicznego oraz dane do szyfrowania przesyłanych informacji zapisywane na kartach mikroprocesorowych. NBP Heart został uruchomiony ok. 4 lat temu przede wszystkim na potrzeby Sorbnetu, do którego podłączone są centrale ponad 60 banków posiadających rachunki w NBP.

Zintegrowana centrala

Zintegrowany System Księgowy będzie korzystał z bazy danych Oracle. W narzędziach tej firmy tworzony jest trzon ZSK, m.in. moduł rachunków i klientów, a także wszystkie słowniki. W projekcie wykorzystany zostanie monitor transakcji BEA Tuxedo. Ta część systemu ma powstać do końca 2002 r. Jej wykonawcą jest ComputerLand. Natomiast systemy, które mają dostarczać lub czerpać dane z centralnej bazy ZSK będą wykonywane w drugim etapie, którego zakończenie planowane jest na 2003 r.

NBP przygotowuje obecnie przetarg na wybór platformy sprzętowej na potrzeby Zintegrowanego Systemu Księgowego. Ma zostać ona wybrana jeszcze przed zakończeniem budowy części centralnej ZSK. Według nieoficjalnych informacji największe szanse mają rozwiązania firm IBM (mainframe) i Hewlett-Packard (serwery serii Superdome). NBP nie rozpoczął jednak jeszcze oficjalnego przetargu. „Baza danych wykorzystana do budowy ZSK nie ogranicza nas do konkretnej platformy” – mówią przedstawiciele banku.

Budowa ZSK pociągnie za sobą także rozbudowę systemu pamięci masowych w NBP. Bank stosuje macierze EMC i Hewlett-Packard. „Będą one w miarę potrzeb rozbudowywane. Już dzisiaj pojemność posiadanych przez nas dysków liczona jest w terabajtach” – mówią informatycy NBP.

Raporty dla UE i analityków

NBP będzie musiał tworzyć także coraz bardziej rozbudowane raporty zarówno na potrzeby Europejskiego Systemu Banków Centralnych, jak i Eurostat – odpowiednika polskiego Głównego Urzędu Statystycznego.

Przy opracowywaniu raportów dziennych NBP zamierza korzystać z narzędzi zawartych w Oracle Financials. Do tworzenia dodatkowych sprawozdań na potrzeby ESBC i Eurostat wykorzystana zostanie istniejąca hurtownia danych zbudowana w oparciu o narzędzia SAS Institute.

Niezależnie tworzona jest Zintegrowana Baza Danych Ekonomicznych. Będzie ona zasilana ze wszystkich istniejących i przyszłych systemów informatycznych NBP, a także źródeł zewnętrznych. Na ukończeniu są prace analityczne związane z tym projektem. „ZBDE ma być wyspecjalizowaną hurtownią danych ukierunkowaną na przetwarzanie szeregów czasowych. Baza ta będzie źródłem informacji dla analityków bankowych i gospodarczych. Prace nad nią potrwają do maja 2003 r.” – mówi Witold Wieteska.

Kto liczy na bank centralny?

Do największych wygranych w projektach informatycznych NBP należy COMPUTERLAND, wieloletni partner banku centralnego w dziedzinie informatyki. Obecnie warszawska firma jest głównym wykonawcą w pierwszym etapie budowy Zintegrowanego Systemu Księgowego. Tworzy także dla NBP system bankowości elektronicznej. W ubiegłym roku ComputerLand podpisał z NBP umowę na 11,3 mln zł dotyczącą budowy ZSK.

Drugim wygranym jest ORACLE. Podstawową bazą danych dla ZSK ma być bowiem rozwiązanie tej firmy. Oracle dostarczył także moduł Oracle Financials, wchodzący w skład pakietu E-Business Suite. Firma sprzedała bankowi narzędzia programistyczne do budowy centralnej części Zintegrowanego Systemu Księgowego.

Nie jest jeszcze przesądzona sprawa platformy sprzętowej dla ZSK. Brane są pod uwagę dwa rozwiązania - mainframe S/390 firmy IBM z systemem operacyjnym OS/390 oraz serwer HP 9000 Superdome z systemem HP-UX firmy HEWLETT-PACKARD. W przypadku pierwszego rozwiązania konieczne byłoby jednak zastosowanie pośredniczącego serwera aplikacyjnego. Baza danych Oracle'a może bowiem zostać posadowiona na komputerze mainframe, jednak aplikacje tworzone za pomocą narzędzi Oracle'a już nie.

W zakresie budowy i rozwoju hurtowni danych oraz rozwiązań analitycznych NBP współpracuje z SAS INSTITUTE i firmą SAWAN. Obie firmy współpracują z NBP przy dokonywaniu modyfikacji w hurtowni danych na potrzeby Europejskiego Systemu Banków Centralnych i agencji Eurostat.

W trakcie rozbudowy infrastruktury informatycznej na potrzeby kolejnych projektów w Narodowym Banku Polskim będzie także konieczne zwiększenie pojemności stosowanych w banku macierzy dyskowych. Bank posługuje się rozwiązaniami EMC i HP.

Z kolei wszelkie rozwiązania sieciowe dostarczane są przez CISCO SYSTEMS. Zastosowano je m.in. do budowy węzła dostępowego do Internetu. Wykorzystane zostaną one zapewne przy tworzeniu bezpiecznego połączenia z Europejskim Systemem Banków Centralnych.


TOP 200