W sekundę dookoła Europy

Level 3 Communications zbudowała w Europie sieć szkieletową IP o przepustowości 10 Gb/s.

Level 3 Communications zbudowała w Europie sieć szkieletową IP o przepustowości 10 Gb/s.

Level 3 Communications to jeden z dużych ogólnoświatowych operatorów sieci telekomunikacyjnych, konkurujący z takimi gigantami, jak Teleglobe, UUNet, Ebone, GTS, Worldcom i Global Crossing. Firma zakończyła pierwszy etap budowy sieci szkieletowej w Europie. Pierścień, oznaczony jako Ring 1 i opasający Amsterdam, Brukselę, Frankfurt, Londyn i Paryż, ma prawie 3000 km światłowodów i działa obecnie z przepustowością 10 Gb/s. Docelowo w Europie już na początku przyszłego roku uruchomiony zostanie i oddany do użytku drugi pierścień o długości ponad 2500 km, który zbliży tę sieć do zachodniej granicy Polski.

Pośrednio w Polsce

Budowę ogólnoświatowej sieci Level 3 Communications rozpoczęła w styczniu 1998 r. Miała to być pierwsza międzynarodowa sieć w całości oparta na protokole IP. Obecnie obejmuje cały świat łącząc kilkadziesiąt lokalizacji w Stanach Zjednoczonych, Tokio, Hongkong oraz od niedawna również kilka miast europejskich. Level 3 wspólnie z firmą Global Crossing położyły również kabel transatlantycki (inwestycja warta 600 mln USD), którego przepustowość wynosi obecnie 320 Gb/s.

Na początku przyszłego roku Level 3 zamierza uruchomić drugi pierścień europejski, łączący Frankfurt, Dźsseldorf, Hamburg, Berlin i Monachium. Docelowo w ciągu kilku najbliższych lat Level 3 zamierza także wybudować i uruchomić trzeci pierścień w Europie, łączący kolejnych osiem miast. Nie wiadomo jeszcze czy znajdą się wśród nich miasta w Polsce.

"Dostęp do naszej sieci we wszystkich krajach Europy Wschodniej będzie realizowany za pośrednictwem lokalnych operatorów telekomunikacyjnych i dostawców internetowych, którym proponujemy nasze usługi. Najbliższy Polsce węzeł sieci znajduje się w Berlinie" - mówi Robert Mirbaha, wiceprezes Level 3 Communications odpowiedzialny za marketing w Europie.

Dwa pierścienie

Europejski Ring 1 i testowany Ring 2 działają z przepustowością 10 Gb/s. W każdym z miast, w których znajduje się węzeł sieci Level 3, są budowane także sieci metropolitarne oferujące identyczną przepustowość w szkielecie sieci. Osiągnięcie takiej przepustowości jest możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań DWDM, które pozwalają na przesyłanie przez pojedyncze włókno światłowodowe wielu równoległych transmisji z wykorzystaniem światła o różnych długościach fali. W Europie Level 3 stosuje do tego celu urządzenia firmy Alcatel. Firma ta odpowiadała również za instalację podmorskich kabli łączących Wlk. Brytanię i Belgię.

Level 3 sprzedaje dostęp do sieci udostępniając interfejsy Ethernet (zarówno 100Base-T, jak i Gigabit Ethernet), Packet-over-SONET (od OC-3c do OC-64c i od STM-1 do STM016), szeregowe DS-1 (1,5 Mb/s) i DS-3 (45 Mb/s). Komunikacja w sieci w całości odbywa się z wykorzystaniem protokołu IP z możliwością zestawiania dedykowanych traktów o określonej przepustowości między dwoma dowolnymi punktami sieci. "W przyszłym roku szybkość pracy szkieletu europejskiego zostanie zwiększona do 40 Gb/s, dzięki czemu będziemy mogli sprzedawać wymagającym klientom trakty o przepustowości nawet 10 Gb/s" - mówi Robert Mirbaha.

Kabel transatlantycki

Kluczowe znaczenie dla zapewnienia efektywnej komunikacji pomiędzy Europą a Ameryką (Londyn-Nowy Jork) ma światłowód transatlantycki o długości 6350 km, który położyły wspólnie firmy Level 3 Communications i Global Crossing. Składają się na niego cztery pary światłowodów, z których każda realizuje obecnie osiem transmisji o przepustowości 10 Gb/s. Docelowo całkowita przepustowość tego łącza będzie skalowana od 320 Gb/s do 1,28 Tb/s. Będzie można ją osiągnąć bez konieczności instalowana nowych światłowodów, a jedynie poprzez zwiększenie liczby kanałów świetlnych z wykorzystaniem urządzeń DWDM.

Level 3 Communications zamierza obsługiwać dwie grupy klientów: dużych operatorów telekomunikacyjnych i dostawców usług internetowych, którym będzie dzierżawić połączenia, oraz klientów korporacyjnych zainteresowanych łączeniem oddziałów na całym świecie i wykorzystywaniem usług IP z gwarantowanymi szybkościami gigabitowymi.

Firma jest również przygotowana do realizacji w sieci usług telefonii IP - i to nie tylko w zakresie przesyłania głosu w formie pakietów IP, ale również poprzez bezpośrednie włączanie do niej przełącznic telekomunikacyjnych pracujących w oparciu o sygnalizację SS7.

Level 3 wspólnie z firmą Nortel Networks opracowała rozwiązanie Softswitch, które emuluje funkcje realizowane przez tradycyjne przełącznice telekomunikacyjne w środowisku sieci IP. Rozwiązanie to umożliwia przezroczyste dla tradycyjnych przełącznic SS7 przekierowywanie rozmów telefonicznych (analogowych bądź cyfrowych) przez sieć IP i ponowne ich zestawianie za pośrednictwem lokalnych sieci komutowanych (wykonuje tzw. usługi tranzytowe). Bramki Softswitch znajdujące się na styku sieci komutowanej i IP obsługują sygnalizacje: SS7 i ISDN PRI. Właściwa jakość połączeń w sieci rozległej jest zapewniana przez protokół Media Gateway Control Protocol (MGCP), opracowany przez Level 3 wspólnie z firmą Nortel i stanowiący odpowiednik sygnalizacji SS7 dla sieci IP.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200