W różnych kierunkach, na wiele sposobów

Wtóruje mu dr Krzysztof Jassem, prezes firmy Poleng opracowującej metody automatycznej translacji. Zauważa on, że wąskim gardłem systemów tłumaczenia mowy jest jej rozpoznawanie, które wychodzi przyzwoicie tylko wówczas, gdy tekst wymawiamy jest wyraźnie i w dobrych warunkach, na przykład przez prezentera telewizyjnego, chociaż istnieją już też systemy automatycznej translacji mowy nawet na język migowy.

Projekty związane z automatyczną translacją są poważnym obszarem badań wielu ośrodków. Nie można w tym miejscu pominąć Google Translate, czyli coraz sprawniejszego automatycznego tłumacza Google pozwalającego przełożyć dowolny wpisany tekst, opierając się na stale powiększającej się bazie przełożonych wcześniej tekstów. Google używa swojego automatycznego tłumacza również w rozwijającym się, wartym wspomnienia projekcie Google Goggles. "Okulary" to aplikacja na smartfony umożliwiająca wyszukiwanie i kategoryzowanie informacji związanych ze sfotografowanym właśnie obiektem; rozpoznaje tytuły książek, dane na wizytówkach, słynne budowle, obrazy, logotypy, kody kreskowe i... pozycje w karcie dań, które może od razu przetłumaczyć. Na razie kiepsko radzi sobie z jedzeniem, zwierzętami, roślinami i samochodami. Trzeba więc będzie poczekać jeszcze chwilę na możliwość automatycznego rozpoznania interesującej rośliny dostrzeżonej na terenowej wycieczce.

Od cyfrowego druku po inteligentną infrastrukturę

W różnych kierunkach, na wiele sposobów

Grafen jest ponad 100 razy mocniejszy niż stal, a jednocześnie tak elastyczny, że pozwala się rozciągać o jedną piątą

Laboratoria badawcze HP przeszły w 2008 r. gwałtowną transformację po tym, jak ich szefem został Prith Banerjee z Uniwersytetu Illinois w Chicago. Pracujące wcześniej nad 150 projektami laboratoria HP koncentrują dziś swoje wysiłki w ośmiu obszarach, które mają przynieść nie tylko przełomowe odkrycia w długim okresie, ale też wymierne rezultaty w znacznie krótszej perspektywie czasowej. Te osiem obszarów to komercyjny druk cyfrowy, transformacja treści analogowych do postaci cyfrowej, uproszczenie interfejsu człowiek-maszyna, zarządzanie informacją, energooszczędność, analityka, cloud i inteligentna infrastruktura.

Charakter tych ośmiu obszarów daje pojęcie o tym, z jakimi problemami i wyzwaniami zmaga się współczesna informatyka i gdzie upatruje przychodów w krótszym okresie. "Interesuje nas technologia druku 3D, która pozwala ‘wydrukować’ trójwymiarowe modele wszystkiego, od prototypu nowego buta po zmniejszony model Krzywej Wieży. Technologia ta cieszy się dużym zainteresowaniem, bo ma liczne zastosowania, zwłaszcza w prototypowaniu nowych produktów. Pracujemy nad elastycznymi wyświetlaczami, które można by było rozwijać czy w jakiś sposób powiększać, a które miałyby zastosowanie w przypadku urządzeń mobilnych i laptopów. Jesteśmy też przekonani, że w nadchodzących latach zaobserwujemy znaczny wzrost liczby sensorów i nanosensorów, które zawładną wszystkimi obszarami naszego życia, a które będą miały ogromne znaczenie m.in. w opiece zdrowotnej" - mówi Paul Jeremaes, dyrektor centrów innowacji HP.

Dla żołnierza i inwalidy

W różnych kierunkach, na wiele sposobów

Egzoszkielety odpowiadają zarówno na potrzeby osób, które utraciły władzę w kończynach dolnych, jak i tych, które wykorzystują je jako maszyny zwiększające możliwości zdrowego, ludzkiego ciała

Technologie medyczne są z pewnością znaczącą dziedziną badań, zarówno te związane z telemedycyną (np. zdalna diagnostyka), jak i te, w których urządzenia elektroniczne połączono z osiągnięciami ortopedii czy protetyki. "Programowalne roboty wykonujące zdalnie operacje w ludzkim organizmie, które możemy zobaczyć w kinie, powoli stają się rzeczywistością. Może nie da się jeszcze wyczyścić w ten sposób od wewnątrz ludzkich naczyń krwionośnych, ale to już zdecydowanie nie jest science fiction" - mówi Piotr Pietrzak z IBM.


TOP 200