W roku 2009 kody złośliwe będą używać technik automatyzacji i kamuflażu

W roku 2009 można się spodziewać bardziej wymyślnych ataków programów złośliwych (malware). Według raportu opracowanego przez firmę BitDefender, sieci społecznościowe i inteligentne telefony będą z dużym prawdopodobieństwem częstymi celami ataków w tym roku.

E-Thread Landscape Report opracowany przez BiDefender, zawierający prognozy ataków na rok 2009, ostrzega przed wzrostem liczby ataków na aplikacje Web 2.0, głównie ośrodki sieci społecznościowych. Jednocześnie celem malware nowej generacji staną się inteligentne telefony i inne urządzenia ze stałym dostępem do internetu.

W raporcie firma zapowiada też coraz szersze stosowanie technik automatyzacji i kamuflażu przez twórców malware.

Zobacz również:

  • Co trzecia firma w Polsce z cyberincydentem
  • Z jakimi zagrożeniami borykał się Android w 2023 roku?
  • Złośliwe oprogramowanie Qbot - czy jest groźne i jak się chronić?

Raport pokazuje np. że malware będą nadal wykorzystywać te same "webowe" możliwości trojanów, jak również spyware i rootkitów, a istniejące rozwiązania malware będą znacznie ulepszone w zakresie kamuflażu i automatyzacji mechanizmów rozprzestrzeniania. Zwiększy się też wykorzystywanie luk w aplikacjach.

Prognozy BitDefender opierają się na monitoringu zagrożeń w roku 2008, którego rezultaty również zamieszczono w raporcie. Według tych danych 80 proc. malware dystrybuowanych w roku 2008 to trojany.

Główne dane przytoczone w raporcie, dotyczące drugiej połowy 2008 r. to wzrost zagrożeń webowych o 460 proc.; trzykrotny wzrost wykorzystania JavaScript do ataków SQL injection; 75 proc. trojanów zawiera złożony mechanizm uaktualniani, ukryte kanały sprowadzania danych jak równie mechanizmy spyware i rotkitów.

Według raportu, w roku 2008 o 400 proc. wzrosła również liczba spamu zawierającego zainfekowane załączniki lub odnośniki do stron zawierających złośliwe programy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200