W przyszłym roku można się spodziewać rekordowego wzrostu wydatków na IT

Gartner przewiduje w swojej najnowszej prognozie, że globalne wydatki na IT zamkną się w 2022 roku kwotą 4,5 bln USD, czyli wzrosną w porównaniu z poprzednim rokiem o 5,5%. Informuje też, że tak szybkiego tempa wzrostu nie notowano od 10 lat.

Foto: John Guccione/Pexels

Wydatki na oprogramowanie używane przez firmy wzrosną o 11,5%. Jednak najszybciej będą rosnąć wydatki na sprzęt, bo o ponad 15%. Tu motorem stymulującym tak szybki wzrost są takie czynniki jak: praca zdalna, telemedycyna i zdalna nauka. Gartner spodziewa się, że w następnych latach wzrost będzie kontynuowany, ponieważ przedsiębiorstwa modernizują urządzenia i kupują coraz więcej urządzeń obsługujących pracę hybrydową.

W przyszłym roku według Gartnera wiodącą rolę będą odgrywać w firmach dwie technologie: sztuczna inteligencja i rozproszona chmura. Na kolejnym miejscu listy wymieniającej planowane inwestycje IT, Gartner stawia bezpieczeństwo cybernetyczne. Badanie wykazało, że w 2022 roku 66% respondentów deklaruje zwiększenie wydatków na ochronę swoich systemów IT.

Zobacz również:

Gartner zwraca uwagę na fakt, że inicjatywy w zakresie technologii cyfrowych pozostają głównym strategicznym priorytetem biznesowym dla firm, które uświadomiły sobie, że praca hybrydowa pracowników będzie odgrywać w najbliższych latach coraz większą rolę. To właśnie głównie z tego powodu że globalnie budżety IT będą rosły w najszybszym tempie od ponad 10 lat, przy średnim wzroście ogólnego budżetu IT na 2022 r. o 3,6%.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200