W poszukiwaniu wiedzy

Oferta polskich wydawnictw nie nadąża za rosnącą popularnością systemu Windows NT. W księgarniach nadal dominują opracowania przeznaczone dla użytkowników indywidualnych. Brakuje książek pozwalających administratorom tego systemu pogłębić wiedzę z zakresu implementacji produktu na serwerach dużych przedsiębiorstw.

Oferta polskich wydawnictw nie nadąża za rosnącą popularnością systemu Windows NT. W księgarniach nadal dominują opracowania przeznaczone dla użytkowników indywidualnych. Brakuje książek pozwalających administratorom tego systemu pogłębić wiedzę z zakresu implementacji produktu na serwerach dużych przedsiębiorstw.

Wędrówka po polskich księgarniach w poszukiwaniu książek przydatnych dla administratorów systemów Windows NT nie napawa optymizmem. Tylko nieliczne publikacje wykraczają poza poziom średnio zaawansowany. Większość jest przeznaczona dla początkujących użytkowników komputerów i osób chcących od podstaw nauczyć się obsługi tego systemu operacyjnego. Profesjonaliści nie mają czego szukać, bynajmniej na półkach z publikacjami w języku polskim.

Nic dla profesjonalisty

Książki wydawane przez takie wydawnictwa, jak Intesoftland, Croma, PLJ, Help, mają najczęściej charakter podręczników. Opisują kompleksowo dany system lub aplikację, poczynając od podstawowych informacji, rzadko zagłębiając się w złożone problemy techniczne związane z ich użytkowaniem. Rzetelne przedstawienie zasad pracy z systemem bądź aplikacją pozwala wszystkim czytelnikom zrozumieć treść, bez względu na poziom ich zaawansowania technicznego. Wadą jest fakt, że autorzy skupiając się na często banalnych szczegółach nie prezentują tematyki w stopniu zadowalającym zaawansowanych czytelników. Co gorsza, dotyczy to zarówno publikacji polskich autorów, jak i tłumaczeń.

Powodów takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka. Wydawnictwa informatyczne publikują bowiem tylko takie pozycje, które mają szansę sprzedać się w relatywnie dużej liczbie egzemplarzy (co najmniej kilku tysięcy), a gwarantują to przede wszystkim publikacje szeroko przedstawiające problematykę. Pod tym kątem pisane są zarówno publikacje polskie, jak i tłumaczenia opracowań zagranicznych. Ich wybór jest dość przypadkowy. Wydawcy zdają się kierować zasadą, że im obszerniejsza publikacja, tym łatwiej będzie ją sprzedać. Problem w tym, że takie ogólne, kompleksowe opisy dublują się i nie wnoszą z reguły nic nowego. A brakuje książek problemowych, poświęconych konkretnym, wycinkowym zagadnieniom. Dla zdobycia takich informacji trzeba sięgać do oryginalnych publikacji angielskojęzycznych.

Lektura dla fachowców

Wśród największych "nieobecnych", jeśli chodzi o publikacje dotyczące Windows NT, należy wymienić książki poświęcone optymalizacji pracy (tunningowi) tego systemu pod kątem różnych zadań, a także jego różnych konfiguracji. Praktycznie żadna z dostępnych na polskim rynku publikacji nie opisuje problemu podziału sieci i pracujących w niej zasobów między domenami Windows NT oraz określenia praw dostępu (w szczególności relacji Trust Relationships) i zasad replikacji niektórych informacji między nimi.

Na rynku jest sprzedawanych wiele pozycji opisujących aplikacje klienckie serwerów komunikacyjnych, internetowych czy baz danych, natomiast brakuje książek poświęconych serwerom. Nie ma też książek o tematyce ogólnej, tak bliskiej administratorom systemów Windows, opisujących np. problem zautomatyzowanej instalacji oprogramowania Microsoftu w nowoczesnych sieciach, inwentaryzację zasobów, audyt aplikacji pracujących na komputerach użytkowników czy też sposoby zwiększania dostępności systemu informatycznego jako całości. Brakuje książek na temat integracji polskojęzycznych wersji aplikacji z ich amerykańskimi oryginałami. W księgarniach nie ma także podręczników umożliwiających przygotowanie się do egzaminów certyfikacyjnych na tytuły Microsoft Certified Professional (MCP), Microsoft Certified Systems Engineer (MCSE) i Microsoft Certified Systems Developer (MCSD).

Wiedza z sieci

W związku z obecną sytuacją najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się korzystanie z publikacji obcojęzycznych, które można kupić chociażby za pośrednictwem Internetu. Wbrew pozorom zakupy przez Internet są znacznie tańsze niż nabywanie tych samych książek w firmach zajmujących się ich importem na zamówienie. W najpopularniejszej księgarni informatycznej w Warszawie, mieszczącej się przy ul. Mokotowskiej, za oryginalną książkę wydawnictwa Microsoft Press, kosztującą ok. 100 USD, trzeba zapłacić nawet do 500 zł.

Przykładowo, w najpopularniejszej księgarni internetowej Amazon książki kupuje się zazwyczaj z 10-15% rabatem. Jeśli doliczy się do tego koszt przesyłki, to w rezultacie za książki zapłaci się więcej niż w amerykańskiej księgarni, ale nadal mniej niż w Polsce.

Najkorzystniejsze jest zamawianie kilku tytułów jednocześnie, redukujące jednostkowy koszt wysyłki. Oprócz Amazonu istnieje wiele księgarni internetowych, specjalizujących się w sprzedaży książek o tematyce informatycznej. Zalicza się do nich m.in. Bookpool (http://www.bookpool.com), oferująca książki techniczne z rabatami na poziomie 30-45%. Równoczesny zakup trzech książek z zamówieniem szybkiego transportu za pośrednictwem DHL czy UPS okazuje się tańszy niż zakupy w tradycyjnej amerykańskiej księgarni.

Polska młodzież czyta polskie książki

Na szczęście istnieje szansa na zmianę tej niekorzystnej sytuacji jeszcze w najbliższym czasie. Firma APN Promise, dystrybutor książek wydawnictwa Microsoft Press w Polsce, przetłumaczyła profesjonalną ponad 1200-stronicową książkę "Windows 98 Resource Kit", przeznaczoną dla administratorów i programistów zainteresowanych dogłębnym poznaniem architektury tego systemu, i zapowiada dalsze tłumaczenia. Miejmy nadzieję, że inne wydawnictwa nie pozostaną w tyle, a sytuacja na rynku księgarskim zmieni się już za kilka miesięcy, po premierze Windows 2000.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200