W poszukiwaniu perfekcji

Novell sprzedał WordPerfect, Quattro Pro i inne aplikacje biznesowe kanadyjskiej firmie Corel.

Novell sprzedał WordPerfect, Quattro Pro i inne aplikacje biznesowe kanadyjskiej firmie Corel.

W roku 1994 przejął WordPerfect Corporation za ok. 1,4 mld USD. W tym samym czasie kupił od Borlanda arkusz kalkulacyjny Quattro Pro za 110 mln USD i prawa do licencjonowania bazy danych Paradox. Te ostatnie - zdaniem rzecznika Borlanda - nie staną się własnością Corela, ponieważ w zawartej z Novellem umowie, zastrzeżono ich niezbywalność. Jego zdaniem, jest obecnie w trakcie negocjowania nowej umowy licencyjnej z Borlandem.

Corel zapłaci Novellowi 10,75 mln USD w gotówce, przekaże 9,95 mln swoich akcji oraz zawrze umowę na licencjonowanie przez najbliższe pięć lat oprogramowania GroupWise i Envoy pozostających w Novellu, wartą 70 mln USD.

Robert Frankenberg, prezes Novella zapowiadał sprzedaż działu aplikacji biznesowych Novella od października br. Był to element, podjętej przez firmę strategii "powrotu do korzeni", polegającej na koncentrowaniu się wyłącznie na utrzymaniu pozycji wiodącego dostawcy oprogramowania sieciowego. Utrzymanie WordPerfecta i Quattro Pro byłoby, zdaniem Roberta Frankenberga, "zboczeniem z właściwego toru".

"Jest to bardzo korzystna i uczciwa transakcja dla obu stron. Zwłaszcza jeśli przypomnimy, że IBM zapłacił w ubiegłym roku za Lotusa 3,5 mld USD" - powiedział prezes Novella podczas telefonicznej konferencji zaraz po zawarciu umowy.

"Chociaż WordPerfect stracił znacznie udział w rynku na rzecz Microsoft Word, mamy nadzieję wykorzystać bazę 20 mln użytkowników i wbudowane w edytorze funkcje obsługi Internetu" - twierdzi Michael Cowpland, prezes Corela. Jego zdaniem, dotychczasowa przewaga Microsoftu na rynku aplikacji biurowych wynika stąd, że gigant z Redmond wie, jak i kiedy zmieni się system operacyjny. "Jednak Microsoft nie kontroluje Internetu" - dodaje prezes Corel Corp.

Kanadyjska firma zamierza już w kwietniu br. zaprezentować współpracujący z Internetem, zintegrowany zestaw aplikacji, jak również kupione od Novella programy w wersjach dla Windows 95 i Windows NT.

Nie wszyscy wyrażają się równie optymistycznie o planach Corela. "Nie sądzę, aby od razu Corel był w stanie ożywić WordPerfecta. Nie jest także pewne czy Internet jest szansą dla WordPerfecta. Z pewnością nie jest szansą dla Quattro Pro" - komentuje Rob Enderle, z firmy analitycznej Giga Information.

Corel Corporation, zatrudniący obecnie 550 pracowników, zanotował w ubiegłym roku finansowym sprzedaż w wysokości 196 mln USD. Corel nie zamierza zamknąć żadnej z międzynarodowych jednostek operacyjnych WordPerfecta. Na razie będzie wynajmował od Novella biuro WordPerfecta w Provo, w stanie Utah.


TOP 200