W polskich rękach

Andrzej Widerszpil zastąpił Johna Rea na stanowisku dyrektora generalnego Compaqa w Polsce.

Andrzej Widerszpil zastąpił Johna Rea na stanowisku dyrektora generalnego Compaqa w Polsce.

Wraz z objęciem przez Andrzeja Widerszpila stanowiska dyrektora generalnego Compaq Computer Sp. z o.o., zakończył się proces integracji zespołów pracujących w polskich oddziałach Compaqa i Digitala. Zastąpił on na tym stanowisku Johna Rea, piastującego je od 10 lipca br. Jeszcze do końca tego roku, ze względów formalnoprawnych, będzie istnieć podmiot o nazwie Digital Equipment Polska.

Szybciej niż zapowiadano

Mimo oświadczeń Johna Rea, który zapewniał w sierpniu br., że pozostanie na stanowisku dyrektora generalnego połączonego, polskiego oddziału Compaqa przez najbliższe dwa lata, zdecydował się on zrzec swojej funkcji na rzecz Andrzeja Widerszpila. "Decyzja Johna Rea o rezygnacji ze stanowiska dyrektora polskiego oddziału firmy jest zgodna z jego wcześniejszymi oświadczeniami, w których wielokrotnie zapowiadał, że jego rola kończy się wraz z przygotowaniem do sprawnego działania polskiej kadry menedżerskiej. Ten moment właśnie nastąpił" - twierdzą przedstawiciele Compaqa.

Andrzej Widerszpil, który pełnił dotychczas funkcję dyrektora działu Multivendor Customer Service, odpowiedzialnego za kontakty z dużymi klientami, wcześniej przez dwa lata był dyrektorem na Polskę w Lotus Development. Od dłuższego czasu miał wpływ na kierowanie zespołami połączonych firm.

Mniej dystrybutorów

Najważniejsze z punktu widzenia polskiego kierownictwa Compaqa jest uporządkowanie kanału dystrybucji. W I kwartale 1999 r., z dziesięciu obecnych dystrybutorów produktów firmy (siedmiu Compaqa i trzech Digitala) pozostanie jedynie czterech. "Autoryzacje ważne są do końca tego roku, ale taka liczba dystrybutorów jest zbyt duża i prowadzi do niekorzystnej konkurencji" - mówi Mirosław Grzyb. Poszerzeniu ulegnie natomiast sieć partnerów handlowych (dealerów). Oprócz tzw. pośrednich i bezpośrednich dilerów, od przyszłego roku zostanie utworzony jeszcze jeden szczebel solution partner, dedykowany konkretnemu segmentowi produktów.

W Compaq Computer pracuje 150 osób. Przed połączeniem Compaqa i Digitala zatrudniały one odpowiednio 25 i 130 osób. Ponieważ od początku tego roku Compaq miał zamrożone etaty, przewidywane jest zwiększenie obecnej liczby pracowników.


TOP 200