W polskich firmach blogują

W Internecie nadszedł czas twórców-specjalistów z innych dziedzin niż branża IT, którzy aby tworzyć i rozwijać zasoby wiedzy nie potrzebują już w takim stopniu jak kiedyś stałej opieki webmastera. W sposób szybki i łatwy, autor jest w stanie umieścić posiadane prezentacje (np. wprost z programu PowerPoint) na swojej stronie. Takie narzędzia jak Wiki, blogi, itp., będą stawać się oraz popularniejsze w obrębie firm, a ich znaczenie będzie tym większe im łatwiejsze będzie korzystanie z nich przez twórców treści.

Dwukierunkowa komunikacja

Wspólną cechą rozwiązań typu Enterprise 2.0 jest dwukierunkowa komunikacja. W tym duchu stale powstają kolejne, nowe narzędzia. W firmie Divante wdrażamy obecnie:

Idea Management Software - system, który pozwala definiować wyzwania stojące przed organizacją i grupowo je rozwiązywać. System tego typu jest nazywany także portalem innowacji, gdyż wokół niego powstają i dojrzewają nowe pomysłu, które są następnie wdrażane w życie.

katalogi ekspertów - rozwiązania w stylu serwisów społecznościowych; dzięki nim łatwiej odnaleźć wewnątrz organizacji osobę o potrzebnych kompetencjach lub zainteresowaniach. Można powiedzieć, że jest to rozwinięta książka adresowa.

Video - transmisja na żywo różnego rodzaju szkoleń pozwala uczestniczyć w nich większej ilości pracowników (zwłaszcza, że dzięki funkcji chat mogą się ze sobą komunikować podczas trwania szkolenia). Szkolenia są automatycznie nagrywane, więc mogą je poznać także osoby, które dopiero zostaną pracownikami.

Oczywiście, bardzo wyraźnym trendem jest otwarcie się firm na wymianę wiedzy i doświadczeń z klientami. Dla firmy Nutricia stworzyliśmy bazę wiedzy skierowaną do rodziców. Projekt www.mamopedia.pl jest mechanizmem Wiki zaadoptowanym na potrzeby mam.

Pierwsze sukcesy wdrożeń Enterprise 2.0 w firmach z pewnością są dobrym argumentem dla wszystkich entuzjastów nowoczesnej komunikacji firmowej. Mamy nadzieję, że niebawem uda się zorganizować forum wymiany doświadczeń licznej grupy entuzjastów Enterprise 2.0.

Arkadiusz Cempura jest dyrektorem Departamentu Sprzedaży i Bankowości Elektronicznej w LUKAS Bank. Ireneusz Jeleń jest właścicielem firmy konsultingowej Viges oraz partnerem Viessmann. Tomasz Karwatka jest dyrektorem operacyjnym w firmie Divante.


TOP 200