W oczekiwaniu na sukces 4G

Spekulacje o ostatecznej rynkowej porażce standardu WiMAX wydają się przedwczesne. Choć raczej ma on niewielkie szanse na wyjście poza niszę bezprzewodowej alternatywy dla DSL i skuteczne konkurowanie ze standardem LTE na obszarze mobilnego internetu.

W oczekiwaniu na sukces 4G
WiMAX Forum podczas Mobile Word Congress w Barcelonie przekonywała o polepszającej się kondycji promowanego przez nią standardu. Hasło "WiMAX już tu jest" (w przeciwieństwie do LTE...) wsparte zostało odpowiednimi statystykami. WiMAX to 400 sieci w ponad 130 krajach. To zazwyczaj głównie instalacje o zasięgu lokalnym i regionalnym, nawet biorąc pod uwagę duże projekty realizowane na rynku amerykańskim.

Państwowa chmura IP

W ostatnich kilkunastu miesiącach WiMAX otrzymał jednak sporo ciosów - wycofanie się Ericssona, zwrot Alcatel-Lucent w kierunku LTE, kłopoty Nortela. Jednakże na przekór opiniom przewidującym powolny zmierzch tej technologii, czy zepchnięcie jej do narożnika, przedstawiciele WiMAX Forum zapewniali, że sprawy nabierają rozpędu, a w ich obozie dzieje się coraz więcej. Dowiadujemy się, że przyspieszył proces certyfikacji urządzeń i ruszają kolejne komercyjne projekty. Według danych WiMAX Forum, jeśli na świecie utrzyma się tempo rozwoju sieci w tym standardzie, to w 2010 r. w zasięgu usług WiMAX będzie 800 mln użytkowników. Do grona polskich usługodawców WiMAX, z ofertą stacjonarnego bezprzewodowego dostępu do Internetu w tym roku dołączyła sieć Era.

"Dlaczego WiMAX to najlepsze z bezprzewodowych rozwiązań dostępowych? Wynika to z faktu, iż standard ten pochodzi ze świata Internetu. LTE natomiast wywodzi się ze świata telefonii komórkowej. Mobilny WiMAX mniejszym nakładem finansowym umożliwia budowę infrastruktury zapewniającej szybki dostęp do Internetu i połączenia głosowe, na bardzo dużym zasięgu. Dzięki tej technologii można zrealizować wizję <<chmury IP>> roztaczającej się nad całym państwem" - w taki scenariusz rozwoju WiMAX wierzy Krassimir Stoitcheff, szef spółki telekomunikacyjnej Max Telecom, która od trzech lat buduje sieci WiMAX w Bułgarii. Docelowo w jej zasięgu ma znaleźć się 90% populacji tego kraju. Na naszych jednak łamach o tańszym - dla operatorów komórkowych rozwiązaniu, jakim jest LTE - mówił Miguel Marin, członek zarządu Polkomtela, odpowiedzialny za technikę.

WiMAX czy LTE?

Zwolennicy WiMAX, zwłaszcza mobilnej wersji tej technologii (802.16e), są przekonani, iż nadal ma on szansę stać się czymś więcej niż tylko "bezprzewodowym DSL", wdrażanym w krajach rozwijających się lub alternatywą dla łączy kablowych na obszarach słabiej zaludnionych. W taki obrót spraw wydaje się jednak wierzyć coraz mniej uczestników rynku telekomunikacyjnego. Mimo iż obóz WiMAX nie powiedział jeszcze ostatniego zdania, Mobile Word Congress nie pozostawił wątpliwości co do tego, która z technologii mobilnego dostępu do sieci zdobędzie rynkowy prymat w nadchodzących latach.

W oczekiwaniu na sukces 4G
Więcej o nowościach z Mobile World Congress 2009

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200