W oczekiwaniu na reformę

Liberalizacja polskiego rynku energetycznego to - zdaniem kierownictwa Winuel SA - szansa dla sprawnie działających firm teleinformatycznych.

Liberalizacja polskiego rynku energetycznego to - zdaniem kierownictwa Winuel SA - szansa dla sprawnie działających firm teleinformatycznych.

"Inicjatywa w zakresie rozwiązań teleinformatycznych dla zakładów energetycznych musi należeć do producentów tych rozwiązań" - mówi Jerzy Składzień, prezes zarządu Winuel SA z Wrocławia. "Nikt jednak nie zna dokładnie ostatecznego ich kształtu, nie można więc ustalić wymagań co do produktów. To podstawowe zagrożenie i jednocześnie wyzwanie dla nas" - dodaje. Winuel od kilku lat przygotowuje się do wchodzącej w życie reformy energetycznej, pracując nad oprogramowaniem zarówno dla elektrowni i zakładów energetycznych, jak i innych firm, które chcą wdrożyć system zarządzania zużyciem mediów.

Bilans na zero

"To truizm, ale trzeba wciąż powtarzać, że systemy informatyczne nie wystarczą. Aby efektywnie działać na wolnym rynku energii, trzeba nowocześnie zarządzać przepływami informacji w firmie i jej otoczeniu" - twierdzi Jerzy Składzień. Spółka liczy na wzrost zainteresowania systemami wymiany informacji, które będą niezbędne już w najbliższych latach. Pozwoli to firmom energetycznym na efektywne zarządzanie kontraktami.

Łączna pula zamówień musi być na bieżąco bilansowana z wielkością produkcji przez operatora systemu - Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE). Winuel współtworzy z PSE system bieżącego bilansowania popytu i podaży energii w kraju - SOBRE. "Taki model rynku wymaga niezwykle szybkiego przepływu informacji, a także stosowania odpowiednich standardów komunikacyjnych" - mówi Jerzy Składzień. Wrocławski producent tworzy swoje produkty na bazie technologii sieci rozległych. Przyszłościowa wizja zinformatyzowanego polskiego rynku energii nie jest jednak oparta na Internecie, a raczej na dedykowanych sieciach typu ekstranet, z wykorzystaniem technologii intranetowych.

Zreformowane produkty

Winuel znany jest w branży energetycznej z kilku produktów, dzięki którym przychody firmy mają w 1999 r. wzrosnąć do 34 mln zł. Prace nad nowymi wersjami są związane z trwającą reformą rynku. I tak eSPIM, wspomagający obrót energią elektryczną, będzie wkrótce miał cechy systemu billingowego. Umożliwi także tworzenie taryf na podstawie prowadzonych symulacji. Nowa wersja aplikacji Krakatau ma być przystosowana do działania elektrowni po ich prywatyzacji i komercjalizacji tej branży.

Winuel do rejestracji zużycia także innych - poza energią elektryczną - mediów proponuje oprogramowanie Etna. "Zakładamy, że Etna będzie integralnym elementem systemu kosztowo-budżetowego firm, co znacznie zwiększy jej rolę" - planuje Jerzy Składzień.

Winuel pracuje nad połączeniem aplikacji z systemami klasy ERP, takimi jak SAP R/3 i Oracle Applications. Rozwiązania te miałyby stanowić moduły branżowe dla sektora energetycznego.


TOP 200