W oczekiwaniu na iOS 14

Za kilka miesięcy do użytkowników smartfonów iPhone i tabletów iPad dotrą systemy operacyjne iOS 14 i iPadOS 14. Apple zapowiada, że więcej o tym oprogramowaniu będzie się można się dowiedzieć pod koniec tego miesiąca na konferencji WWDC 2020. Jednak już obecnie użytkownicy zadają sobie pytanie, które smartfony i tablety zaakceptują nowe wersje systemów iOS i iPadOS.

Dobra wiadomość jest taka, że systemy te będzie można prawdopodobnie instalować na wszystkich urządzeniach pracujących pod kontrolą poprzednich wersji oprogramowania, czyli systemów iOS 13 i iPadOS 13. Oznacza to, że na liście tej powinny się znaleźć wszystkie urządzenia Apple wprowadzone na rynek po 2015 roku, takie jak iPhone 11/11 Pro/11 Pro Max, iPhone XS/XS Max, iPhone XR, iPhone X, iPhone 8/8 Plus, iPhone 7/7 Plus, iPhone SE, iPhone 6s/6s Plus i iPod touch 7-ma generacja.

Sytuacja jest nieco inna w przypadku urządzeń iPad (tablety). Wprowadzone na rynek pięć lat temu tablety iPad Air 2 i iPad mini nie zaakceptują systemu iPadOS 14. Ich użytkownicy muszą pozostać przy systemie iPadOS 13.

Zobacz również:

Użytkownikom zainteresowanym systemem iOS 14 warto zwrócić uwagę na fakt, że będą on mógł co prawda obsługiwać starsze urządzenia, ale nie wszystkie z nich będą wspierać szereg rozwiązań oferowanych przez ten system. Po za tym należy też pamiętać o tym, że wydajność starszych urządzeń pozostawia wiele do życzenia, dlatego wspierając niektóre nowe rozwiązania, będą one pracować dość wolno. Taki spadek wydajności jest nieunikniony zawsze wtedy, gdy na starszym sprzęcie instaluje się nowe oprogramowanie.

Dlatego Apple, jak i inni producenci sprzętu, zawsze namawiają wtedy użytkowników, aby wraz z pojawieniem się nowego systemu operacyjnego zdecydowali się również na zakup nowego urządzenia.

Na koniec warto przypomnieć, że Apple opublikował na początku maja próbną wersję beta systemu iOS 13.5, który wspiera rozwiązania pozwalające identyfikować osoby przebywające na kwarantannie lub znajdujące się liście wymieniającej osoby, które mogą nas zakazić koronawirusem Covid-19.

System zawiera wszystkie niezbędne narzędzia i interfejsy API, które można wykorzystać do projektowania aplikacji i usług pomagających użytkownikom walczyć z koronawirusem.


TOP 200