W oczekiwaniu na eksaflopsowy komputer

Trwa wyścig o zbudowanie pierwszego komputera , który będzie dysponować mocą obliczeniową większą niż jeden eksaflops. Intel twierdzi, że będzie pierwszą firmą, która odda do eksploatacji taki komputer i nastąpi to już w przyszłym roku. Chodzi o system obliczeniowy noszący nazwę Aurora.

Z kolei firmy kolei AMD i Cray są pewne, że to im przypadnie ten laur. Obie budują bowiem wspólnie superkomputer noszący nazwę Frontier. Jedno jest pewne, niezależnie od tego kto wygra tę rywalizację (Intel czy też tandem AMD/Cray), wygranym będzie zawsze DOE (Departament Energii USA), gdyż to on będzie eksploatować każdy z tych komputerów. Superkomputery budowane przez firmy będą bowiem zainstalowane w ośrodku obliczeniowym należącym do DOE.

Warto w tym momencie przypomnieć, że jeden eksaflops to tysiąc petaflopsów. I pomyśleć, że pierwszy superkomputer, który przetwarzał dane z szybkością większą niż jeden petaflops został zaprojektowany przez IBM, nosił nazwę Roadrunner i został oddany do eksploatacji w 2008 roku.

Zobacz również:

A jaką wydajność mają obecnie najpotężniejsze na świecie komputery. Pierwsze miejsce na tej liście zajmuje system zbudowany przez IBM (Summit), który przetwarza dane z szybkością 145,6 petaflopsów. Drugi z kolei superkomputer tej firmy (Sierra) pracuje dużo wolniej, gdyż z szybkością 94,6 petaflopsów.

Trzecie miejsce okupuje chiński superkomputer Sunway TaihuLight, ustępując tylko nieznacznie superkomputerowi Sierra (jego wydajność to 93 petaflopsy). Mamy tu i polski akcent, gdyż na liście Top500 znajduje się superkomputer zainstalowany w krakowskim ośrodku obliczeniowym Cyfronet. Nosi nazwę Prometheus, plasuje się w środku całej stawki (256 miejsce) i został zbudowany przez HP. Jego wydajność wynosi 1,67 petaflopsów.


TOP 200